Rätt att kalla SD för nazister men förbjuden att säga det om S
Anonym (regimforum) skrev 2020-05-14 15:24:37 följande:
Vad tycker ni om det? Om man kritiserar socialdemokraternas förflutna så tas dessa inlägg direkt bort av moderatorerna på FL men att kalla SD och deras förflutna för naztiskt är helt ok
Anser ni andra att det är bra med ett socialdemokratiskt forum som tystar all kritik mot S . Eller anser ni som mig att alla ska vara lika och följa samma regler?
Jag har anmält massor av inlägg där man kallar någon av våra politiker för "utvecklingsstörd". Det brukar mest komma från SDare som tycker det är saklig kritik mot exempelvis statsministern och så tror man det är ett partiskt forum som plockar bort inlägget.
Jag har aldrig sett någon här på forumet kalla Åkesson för förståndshandikappad. Det sättet att uttrycka sig på hör till megofonhögern och det går därför hårt åt deras inlägg. Så klart. Man får ju lära sig att uppföra sig om man ska vistas på ett allmänt forum och vissa lär sig aldrig utan skyller på modereringen. Så insiktslöst.