Bobo skrev 2020-06-14 10:03:29 följande:
Ja, men uppenbarligen kan man ju komma med sådana krav samma dag som de5 ska ske? Du kan inte alltid veta vilket barn som bitit, därför kan det bitna barnet behöva uppsikt och det kan komma att ske med kort varsel- man har inte tid att kräva in en resurs. Men i vilket fall, jag skrev tydligt att jag raljerade och att risken för allt detta ska ske samtidigt är väldigt lite. Poängen är att jag tycker inte att det är konstigt att man samverkar på ett sådant sätt att parterna känner att man är med på tåget. Om flickan nu varit blöjfri i 5 dagar. Varför sa man inte dagen innan att imorgon tänker vi testa blöjfritt? Då hade man kunnat bemöta eventuella frågor och negativ inställning från förskolan och varit tydlig med sin ståndpunkt. Jag ifrågasätter inte på något sätt att det är deras ordinarie arbetsuppgift och skyldighet. Jag ifrågasätter samarbetet förskola/ hem. Visst har förskolan ett större ansvar för att det fungerar, och det kanske ligger mer bakom i denna historien, men som förälder kan man ändå göra vad man kan.
Ponera att en förälder står i dörren till mitt klassrum kl 8 och berättar att hens barn varit hos optikern och att de fått reda på att barnet måste sitta längst fram i klassrummet. Jag kan inte där och då flytta runt på alla barn i rummet för att passa denna elev, även om denne har rätt till att kunna se så bra som möjligt. Jag har nämligen elev x och y att ta hänsyn till som inte kan sitta bredvid vem som helst, som behöver förberedelse av både mig och föräldrar hemma. Jag måste skjuta på den ena elevens rättighet en dag till förmån för de andra två. Gör jag inte det kommer det att resultera i ångest och utbrott hos elev x och y vilket kommer påverka den synnedsatta eleven mer än att se sämre ytterligare en dag. Jag förstår att jämförelsen haltar lite men hade föräldern i exemplet (kunnat) meddelat mig dagen innan hade jag kunnat göra dessa förändringar och situationen hade blivit bra för alla.
Förstår vad du menar men håller inte med, som lärare har du ändå skyldighet att se till att alla kan delta på undervisningen. Om någon inte ser längst bak så innebär att den eleven inte deltar och det strider även det mot läroplanen.
Däremot är jag för att man har en dialog och kommer fram till något som fungera för alla.
Om ett barn känner sig straffad på detta sätt som TS beskriver så är det något riktigt fel på barnskötarena (för jag hoppas inte de är pedagoger som beter sig så där)
Dessutom hade inte TS möjlighet att förvarna eftersom initiativet kom från barnet själv!