Inlägg från: Ellifant |Visa alla inlägg
  • Ellifant

    Vi som väntar på förlossningen sept -20

    Hej! Det kunnat vara jag som skrev inlägget. (Haha)

    Har bf den 1 sep och det är mitt andra barn. Min första fyller 2 år i dag och kom efter igångsättning i v42+0.

    Jag har haft en ganska jobbig graviditet jämfört med min första som jag knappt kände mig gravid igenom. Det är inte fören nu de sist veckorna som kroppen ändå är hyfsat ok.. men känner mig enorm och orken är ju inte den bästa till att jaga runt en 2 åring hela dagarna så nu längtar jag till lillebror kommer ut..

    Vill verkligen inte gå över två veckor.. så nu hopps jag att han vill titta ut lite tidigare.. min bm sa att det ända som kunde hjälpa var färdknäppen så i helgen ska jag tvinga min man till sex... Haha

  • Ellifant
    Tindra85 skrev 2020-08-28 22:59:51 följande:

    Men va roligt med samma datum. Måste sluta med smileys inser jag då alla bara blir frågetecken? Knasigt. Jag längtar också till lillebror här är ute samtidigt som man någonstans inser att det är lugnet före kaosen med två småbarn.... men känner mig så otillräcklig mot dottern.

    Ja färdknäppen kanske man ska ge sig på - men får så ont i fogarna ibland efter så vet inte om det är värt det just nu... förra gången va roligt då det väl va ett tag sen o min kropp blev helt superglad/chockad eller något så mannen va rädd att vattnet hade gått och vågade inte mer haha. Liksom mitt i akten ?du...vattnet har inte gått? För det är väääldigt blött!?? Halvt panikslagen stackarn, och jag bara svarar ?att det vet väl inte jag? haha


    Precis så känner jag med.. längtar massor men samtidigt rädd för vad som komma skall, hur tar storebror detta? Klarar jag två barn? Så många indre frågor. Just det här med känna mig otillräcklig och ha dåligt samvete inför storebror har varit ett stort problem för mig, jag har med haft problem med foglossning och sovit väldigt dåligt... så på dagarna har vi mest hängt i soffan eller i trädgården. Han varit hemma sen midsommar när det blev ihopa slagning på förskolan och är nu hemma Pga alla sjukdom som kommer med hösten. Vill ju helst slippa att vi blir sjuka innan bebis kommer, men det medför ju med att han blir lite under stimulerad för att jag inte orkar leka hela tiden.

    Men försöker släppa mitt dåliga samvete för det är inte många 2 åringar som får hänga med sin mamma varje dag och få uppmärksamhet. Och snart måste han del den med ett syskon.

    Haha det lätt ju som en bra färdknäpp ;) men jag tror egentligen inte så mycket på det, vi försökte det mest med storebror med och sluta ändå med en ingångsättning. Jag vill helst att kroppen kommer igång av sig själv då jag har läst att igångsättning göra att värkarna blir tätare och ondare. Samtidig var det en bra förlossning men det kändes som 7 timmar av en ända lång värk ingen paus.. men jag vill ihäller inte gå över 2 veckor då bebisen hinner bli så stor så jag jobbar på att få igenom en igångsättning i V 41( men min bm är helt emot det )

    Haha nu blev det en hel novell :)
  • Ellifant

    Hej hej!

    Bf i dag men känner mig lite deppig och att jag kommer gå över mina 2 veckor igen. Är så rädd för att han ska bli för stor.. storebror vägde 4050 och de säger att lillebror blir större.

    hade hoppet uppe då slemproppen börja släppa förra måndagen och läste att förlossningen brukar komma igång 1-7 dagar efter. Så när jag i söndag natt vakna med förvärkar från ryggen till magen så tänkte jag att nu händer det grejer.. duscha varmt och tog två panodil och tänkte det var bäst att få sova lite.. vaknar någon timme senare med fortsatt molvärk men när jag vakna för morgon var det bort blåst :(

    Och inte haft några känningar alls sen dess..

    Ni som har barn sen innan hade ni några tecken på förlossning förutom värkar o vatten av gång?

  • Ellifant
    Tindra85 skrev 2020-09-01 12:38:04 följande:

    Jag har också bf idag men jag har inte ens kommit till slemproppen :( har mycket sd men ffa så har jag foglossning som blir värre o värre vilket känns jobbigt och retligt med tanke på att den försvann tidigare. Jag förväntar mig minst en vecka över tiden tyvärr :( tror han har det för bra där inne :)


    Jobbigt när man börjar känna lite och tänker att nu så kanske det sätter igång... men då slutar det! Jag som lova mig själv denna gången att inte leta tecken eller göra hemma tips för att få igång det, Haha

    Men har läst att killar går man oftast över med. Så det är bara att ta dag för dag ;)
  • Ellifant
    Holm19 skrev 2020-09-02 07:11:29 följande:

    Förra gången hade jag inga tecken alls - hade aldrig känt av sammandragningar eller förvärkar, inte märkt av någon slempropp heller utan vattnet gick 38+3 (var första barnet så vi var inte alls förberedda på att hon skulle komma innan bf)


    Häftigt och lite skönt att det bara satt igång av sig själv.. tänker då slipper man komma till det stadiet när man bara letar efter syntom. Min förra graviditet hade jag inte en enda sammandragning. denna gången har jag haft massor sen v 25 typ så trodde det betyder något.. Men när jag var inne för att kolla lillebror på förlossningen sa hon att alla omföderskors upplever sammandragningarna mer då kroppen vet mer vad som gäller denna gången.. så det är väl bara att vänta och se.

    Ska till bf om en timme och hoppas verkligen att hon kan göra en svepning då :)
  • Ellifant
    Holm19 skrev 2020-09-03 15:59:42 följande:

    Blev det någon svepning igår? Jag fick en idag efter kontroll, men har ännu inte känt av någonting.. 3cm öppen och mjuk tapp så nu blir man nog på helspänn och letar symptom hela tiden =p


    Det blev tre försök... haha. Min barnmorska testa och nådde inte tappen, så hennes student testa men tyckte tappen var så omogen så hon fick inte in fingret... men blev skickad till förlossningen då mitt blodtryck var jättehögt och även bebisens hjärtljud var stressade.. så på förlossningen testa läkaren med och då var jag lite mer än två cm öppen.. men då blodtrycket var högt och bebisen skulle vara stor ca 19% så valde dom att sätt igång mig. Fick tabletter men när det var dax för skiftbyte för natten var det för lite barnmorskor så det fick avbryta, sjukt besviken då jag hade börjat få värkar. Fick en sovdos och smärtstillande och sov fram till fyra då kroppen tyckte att det var att sätta fattbar sig själv så 12:08 i dag komme lillebror... inte så liten var han... 4585g och 54cm... så var nog meningen att han skulle ut nu, tänk vad han hade vägt om två veckor ????
  • Ellifant
    Holm19 skrev 2020-09-03 15:59:42 följande:

    Blev det någon svepning igår? Jag fick en idag efter kontroll, men har ännu inte känt av någonting.. 3cm öppen och mjuk tapp så nu blir man nog på helspänn och letar symptom hela tiden =p


    Glömde svar på ditt.. wow 3 cm är ju jättebra, hoppas du verkligen kommer igång av sig själv snart. Man blir ju knäpp av att leta syntom :(

    Måste även passa på att tipsa alla här om ?kam tricket? läste om det på insta... man tar med sig en kam i hårdplast till förlossningen. Sätt kammens tänder ner i kudden nedanför fingrarna och omslut kammen med dina fingrar och tryck.

    Det funkar som akupunktur.. men framför allt att man fokusera smärtan på något annat.. var verkligen överraskad vilken hjälp det gjorde för mig

  • Ellifant
    Tindra85 skrev 2020-09-04 06:40:05 följande:

    Åkte in för kontroll pga huvudvärk inatt och har sen blivit här med diverse prover som visar lätt begynnande hf. Ska stanna kvar och bli undersökt mer och se om det blir igångsättning. Här har man gått och väntat och väntat men nu blev hormonpåsvallet överväldigande och verkligheten kom ikapp. Det var jag ju inte beredd på när jag åkte in. Vi får la se.


    Vet precis hur du känner.. när de väl tog beslutet om att sätta igång mig så kom alla känslor på en och samma gång. Var väldigt ledsen samtidigt en lättnad för att nu vet jag vad som komma skall...

    Lycka till och hopps allt går bra <3
  • Ellifant
    Holm19 skrev 2020-09-04 17:44:14 följande:

    Åh grattis! Hoppas allting gick bra fastän han var modell större :) Det är ju det man är lite rädd för, att gå över tiden och vikten skenar iväg på slutet.. Här har ingenting hänt, inte ett enda symptom sedan svepningen så ställer in mig på att inger händer förens nästa svepning om en vecka..


    Tack så mycket .. nu efteråt är jag glad att jag blev igångsatt så han inte blev ännu större..

    Attans att svepningen inte hjälpe.. på mig har de tyvärr aldrig hjälpt. Men värt att testa iallafall.. hoppas bebis vill komma snart
  • Ellifant
    Tindra85 skrev 2020-09-04 22:08:31 följande:

    Blev ingen igångsättning utan kontroller, en hinnsvepning, observation och sen hemgång. Jahopp liksom.


    Kanske skönast om det kommer igång av sig själv ändå. Fast att det ända man vill är att få ut bebisen.. men förstår verkligen frustrationen
Svar på tråden Vi som väntar på förlossningen sept -20