Anonym (K) skrev 2020-09-12 12:38:00 följande:
Mat måste man ju ha men det ska man kunna fixa på ca 4000:-, resten du räknar upp är till stor del lyxvaror. Man behöver ju inte köpa nya kläder etc varje månad och måste man prioritera så går mediciner först så klart, men de flesta är väl så pass friska att man inte behöver tänka på sånt hela tiden, om man utgår från ett normalläge.
Så kläder till barn är lyxvaror? Det är lyx med vinterjacka, varma skor osv? Jag utgår att detta inte handlar om en månad utan att ts kommer leva så här i flera år. Självklart behöver barnen kläder och om det ekonomiska läget är sådant så att normal utrustning till barn räknas som lyx som man omöjligt kan ha råd med (vilket du ju är inne på) kan man ju knappast påstå att familjen har mycket pengar.
Som sagt, att få det att gå runt är ju en sak, men att påstå att de har mycket pengar är en annan.
Varför ska man utgå från ett normalläge för övrigt? Man lär väl få utgå från ett genomsnittsläge under den tid som familjen lever på existensminimum och då kommer barnen behöva kläder, viss utrustning, mamman något tandläkarbesök osv.
Sen vet vi ju inte vilka andra utgifter familjen har som ska betalas med dessa 5000 kr. Ts kanske måste åka buss till jobbet, här kostar månadakort en bra bit över 1000lappen tex.