Upprepade missfall efter första barnet (pojke)
Hej,
Sitter här och går igenom det som blir mitt tredje missfall i rad. Jag och min man har en son som är tre år, fick missfall innan sonen och nu har vi fått ytterligare tre missfall sedan vi började försöka skaffa barn nr 2.
Dessvärre råkade jag få nys om den deppiga studien om att det är större risk för upprepade missfall om första barnet är en pojke (jmfr med flicka)... Känns lite sådär i det här läget.
Jag har läst några gamla trådar här där det funnits flera som har haft upprepade missfall vid syskonförsök (majoriteten av de som har skrivit/svarat har haft döttrar sedan, dvs inte så många med söner). I några av de gamla trådarna fick man inte heller reda på hur det gick för trådstartarna. Jag är lite nyfiken på om det finns några som har haft en son med efterföljande missfall där de sedan fått ett barn till slut? Fick ni hjälp och hur gick ni tillväga?
Tacksam för svar!