• Anonym (Flowerpowergumman)

    Är jag porrskadad?

    Hej!

    För att göra en låååång tråd kort... jag har skitsvårt att komma. Dvs med en partner. Även om partnern är så bra att jag inte fattar hur jag inte kan komma (kommer direkt och utan svårighet när jag kollar på porr...).

    Jag hade inte svårt att komma tidigare i livet. Fram tills att jag träffade mitt ex.

    Till saken/bakgrunden hör att mitt ex ?vägrade? ha sex under tre års tid och skyllde allt på mig. Jag var för våt, hade svårt att komma, jag var för kåt, jag försökte för mycket... dvs han klagade på ALLT som en normal kille skulle älska. Till slut gav jag upp, och den enda sexuella upplevelse jag fick var att onanera. Och så var det under typ två år. Till slut gav jag och dumpade aset... men inser att såklart vissa problem har medföljt! (Det har alltså gått två år sedan jag dumpade honom också!)

    Så nu försöker jag att onanera UTAN att kolla på porr för att typ öva men det är skitsvårt att komma utan porr????

    Så vad gör man? Vad är era bästa tips? Fantasi?! Jag har dålig sexfantasi ???????????

  • Svar på tråden Är jag porrskadad?
  • Tukt

    Porr är ju liksom inget virus likt corona man ska gömma sig för.
    Om det ens finns något som på allvar är porrskadat, så handlar det ju om att personen fastnat i sin fantasi och dessutom vant sig att sexuell stimulans är rätt precis, som när man gör den själv.
    Men generellt när man avser begreppet så tänker man ju mer på att folk blir bortskämda av det de ser. Att verkligheten inte ser ut som på film... precis som med all film.
    Så nej, du är inte porrskadad.

  • Anonym (Flowerpowergumman)

    Jag tycker att verkligheten är mycket bättre än ALLT jag ser i porren. Så extremt attraherad av min nuvarande kille. Han är sjukt sexig och tänder verkligen på honom! Och han gör alla rätt.. jag har bara svårt att slappna av och bara komma... blir lixom ett måste typ. Borde ju vara lika lätt att komma med honom som när jag gör själv. ????

  • Snoggen

    Låter ju mer som känslomässig spärrar efter din första relation. Att klaga och gnälla på någon i sängen kan ju knäcka även den bäste. Vågar du ge dig hän eller finns dom där negativa kommentarerna kvar i huvudet även med den nya killen?

  • Anonym (Glenn Medeiros)
    Snoggen skrev 2020-10-19 22:09:52 följande:

    Låter ju mer som känslomässig spärrar efter din första relation. Att klaga och gnälla på någon i sängen kan ju knäcka även den bäste. Vågar du ge dig hän eller finns dom där negativa kommentarerna kvar i huvudet även med den nya killen?


    Det här är det bästa rådet man kan ge, både i sängen och utanför. Sluta klaga.
Svar på tråden Är jag porrskadad?