• Gulgja

    Vår letrozol resa- följas åt?

    Nu kommer domen från VUL.

    Höger sida: ägglossning har redan skett corpuslutum fanns redan på plats

    Vänster sida: äggblåsa på 21 mm

    Slemhinna: 8.4 treskikt

    Order att ta Ovitrelle idag.

    Enligt gyn kan man släppa från båda sidor vid olika tillfällen. Känner ni till det? Kanske var det på grund av att jag tog en dubbel Letrozol sista dagen som gjorde att jag släpper från båda sidor. Jag trodde man bara kunde släppa från en sida.

  • Gulgja
    Steeph skrev 2021-08-16 13:21:50 följande:

    Men åh så bra, dubbel chans för er denna cykel!

    Jo jag har läst att man kan släppa från olika sidor, dock mer vanligt att släppa från samma

    Jag själv var hos Fertilitetsplus nyss. Tagit blodprover och får svar om cirka 1 vecka. Är på cykeldag 13 och har fortsatt svaga test? när kommer äl egentligen


    Tack!

    Vad spännande, hoppas det blir fina provsvar.

    Så konstigt med Letrozol när vissa får tidig äl och andra senare. Hoppas du får ett starkt positiv på ÄL testerna snart!
  • Gulgja

    Hej tjejer!

    Saknat att skriva här. Jag har dragit mig undan en vecka nu på grund av lite nya bud. Jag pratade med min gyn förra veckan och vi kom överens om att låta detta vara min sista Letrozol behandling och skicka remiss till IVF. Remissen är nu skickad enligt gyn och nästa cykel blir en obehandlad cykel inför att remissen ska besvaras och vi börjar med IVF. Jag är idag på ÄL +8 och har inga speciella känningar så denna månad är säkert också körd.

    Mina tankar är lite överallt. Jag känner mig som det största misslyckandet någonsin att min kropp vägrade ge mig en graviditet naturligt trots hormonella behandlingar. Jag ville verkligen inte IVF och vill det fortfarande inte men någonstans måste jag acceptera att vi tillhör kategorin ofrivilligt barnlösa. Jag har gråtit och gråtit och idag känns som en bra dag men det kan också vända snabbt.

    Cykeln är inte över än men jag känner mig redan besegrad av mensen denna månad också. BIM är om en vecka och jag har 0 förväntningar. Nu vill jag bara komma igång med IVF så vi kan börja om på nytt.

    Hur ser framtiden ut för er? Om Letrozol inte funkar? Har ni någon plan?

  • Gulgja
    Anonym (Anna) skrev 2021-08-24 11:02:10 följande:

    Sola13: Åhh så spännande!! Hoppas verkligen det går vägen för dig denna gången, håll oss uppdaterade 

    Gulgja: Förstår att det känns jobbigt och jag känner igen mig i dina tankar om att både känna sig misslyckad och besviken på sin kropp, men även oron kring IVF. Att tillhöra kategorin "ofrivilligt barnlös" är rent ut sagt fruktansvärt då man inte vill någon annat än att få en liten.. hoppas verkligen på ett mirakel för er och att det tar sig innan ni behöver starta IVF behandlingen 

    Framtiden för oss är först att testa letrozol + ovitrelle, men funkar inte det så vill jag komma igång med IVF så snart som möjligt trots att jag också tycker att det känns väldigt jobbigt. Ska be dem att ställa oss i kö på måndag då jag ska dit, ifall att. 

     

    Har en fråga till er i gruppen.. jag har ju som jag tidigare nämnt fått väldigt sen LH-stegring (CD25 och CD33-35). Men denna gången känns det annorlunda och jag har börjat på äl-smärtor redan idag på cd7 (letrozoldag 5) trots att jag fortfarande har spottings. Har ni haft smärtor så tidigt någon gång? och när börjar äggen växa egentligen? (tänker om det är det jag känner av)

     

     


    Jag har haft ÄL så tidigt som dag 11 och haft känningar sen dag 7 så det är nog helt normalt.
  • Gulgja
    Steeph skrev 2021-08-24 13:12:01 följande:

    Man behöver få dra sig undan ibland.

    Förstår att dina tankar är lite överallt. Vi har också nyss varit på konsultation för ivf. Man känner sig så misslyckad även om det är så många som är i samma sits som oss. Jag tror att vi inte får vara för hårda mot oss själva. Det är så så så mycket som måste klaffa för att man ska bli gravid och för att det ska leda till ett barn. Och många gånger är det inget direkt fel, utan det är bara svårare för oss.

    Håller alla tummar och tår för er denna månad och att ni inte behöver diskutera ivf.

    Vi kommer att köra privat ivf i november och redan fått protokoll samt instruktioner med sprutorna. Kommer att köra utan letrozol nu kommande cykler för att låta kroppen vila lite innan. Någonstans inom mig tror jag att allt kommer ordna sig, även om vägen dit blivit alldeles för lång och jobbig <3


    Kramar till dig <3 hoppas verkligen ni också slipper och det kommer naturligt innan ni börjar.

    Vad spännande med privat ivf och att ni redan fått protokoll och instruktioner. Får jag fråga varför ni kör privat och varför ni börjar i november och inte på en gång? Undrar även vad det kostar. Mycket frågor nu haha.

    Bor du i Stockholm?
  • Gulgja
    Sprallan skrev 2021-08-24 14:42:19 följande:

    Känns ju nästan fel att skriva här nu efter lite tråkiga besked ovan om att behöva gå vidare till IVF.

    I morse på BIM -2 fick jag mitt tredje plus på 11 månader. Givetvis börjar man hoppas men jag försöker ändå gå med inställningen att det är mitt tredje missfall och missfallsutredning som är nästa steg nu. Sjukt att det gått så långt efter alla missfall att man inte ens kan våga bli glad när man får ett plus. Men när jag tänker på er som inte ens fått plus efter massor av kämpande känner jag ju mig så dum. Men måste hålla distans till det för jag vet inte hur jag ska klara ett tredje missfall om jag hoppas för mycket.

    Hade köpt progesteronkräm och bestämt mig för att självmedicinera denna gång med progesteron och aspirin i låg dos. Paniken i morse när inte pumpen på flaskan funkar (det är den som gör att man får rätt dos) och ingen kräm kommer ut, samtidigt som varav är out of stock på deras hemsida så jag inte heller kan beställa ny. Sätter min tilltro nu till att acetylsalicylsyran gör nån nytta.

    Frågat min läkare igen om jag inte kan få kolla mitt progesteron, det är ju så himla enkelt att förebygga om det är det som orsakat de andra missfallen. Inget svar ännu, men hon sa nej sist, inte förrän efter ett tredje missfall :(

    Skönt ändå att ni alla verkar få komma igång med IVF relativt snabbt, jag håller tummarna allt vad jag kan för att ni får era 2022 bebisar <3 eftersom jag är rätt övertygad om att jag inväntar mitt tredje missfall så hänger jag kvar här i tråden ändå och ser hur det går för er alla :)


    Stort grattis!!! Du ska verkligen inte känna dig dum på något sätt. Det här är din resa och historia precis som våra historier är våra egna vi skriver. Nu ser vi alla till att vi håller tummarna för att allt ska gå bra och detta blir en stickybaby!!!! Tycker det låter som en bra idé med krämen och aspirin men sen kan du också köpa eget progestoron test på werlabs bara för att få se hur progestoronet ser ut.
  • Gulgja
    Steeph skrev 2021-08-24 17:37:34 följande:

    Ja jag hoppas också både för dig och mig

    Ja det känns spännande med att allt egentligen är ?helt klart? inför start. Vi kör privat då vi inte får hjälp via regionen förrän om 1 år isåfall då vi blivit gravida 2 ggr och senaste var nu i maj 2021. Vi har valt att börja i november så att vi har 2 hela försök kvar och för att hinna boosta både ägg och spermier med bra mat och tillskott 3 pack kostar 80 000 kr vilket är i Uppsala och där vi kommer att gå. Bor 3 h från Uppsala


    Hej fina du!

    Fick veta idag att väntetiden för att få remissen bedömd är minst 8 veckor vilket innebär att vi förmodligen kommer att få börja i november december (optimistisk tanke). Läste i IVF tråden för 2021 att du ska för bättre äggkvaliten. Tänkte att jag har all tid att göra det också nu när vi ska köra obehandlade cyklar tills vi börjar IVF:en. Berätta gärna vad du tänker att du ska göra så jag kan ta till mig lite tips. Skulle verkligen uppskattas. Tack!!
  • Gulgja
    2022hoppas skrev 2021-08-25 15:16:01 följande:

    Följt tråden några veckor men inte skrivit något förrän nu. Är på min första cykel med Letrozol, kört ett par cykler med Ovitrelle+Lutinus före detta.

    Var på ultraljud idag på dag 11 och hade en äggblåsa på 16 mm och slemhinna på 7 mm.

    Hon tyckte att jag ska ta Ovitrelle vid lunch imorgon. Tycker det känns tidigt (men försöker såklart lita på läkarens råd) Min fråga till er, hur stora har era äggblåsor varit när ni tagit Ovitrelle?

    Håller tummarna för oss alla att vi snart får våra efterlängtade pluss!


    Hej och välkommen hit!

    Jag har på dag 11 haft olika storlekar på blåsorna innan jag tagit Ovitrelle. Allra första omgången var äggblåsa på 15 mm och slemhinnan på 7 på dag 11 och jag fick ta Ovitrelle på dag 13.

    Andra gången på dag 11 hade jag äggblåsa på 19 och slemhinna på 8 och tog då Ovitrelle samma dag.

    Tredje omgången som är denna omgång hade jag redan ägglossat men det var en till äggblåsa på väg att släppa som var 21 mm och så fick jag ta Ovitrelle samma dag.

    De säger att blåsorna växer 1-2 mm per dag så den kommer vara minst på 17 imorgon vilket jag kan tycka är lite tidigt. Men som du säger man måste lita på läkarens råd fast det ibland kan vara väldigt svårt.
  • Gulgja
    Sola13 skrev 2021-08-27 09:07:09 följande:

    För er som ska börja med IVF, spännande! Kan ni tänka er att uppdatera oss lite hur det går under era Leteozolfria cykler och sen med IVF?

    Jag är på ÄL + 6 eller 7 och väntar oroligt på att spottingen ska börja, brukar börja någon gång nu. Så fort mensen kommer ska jag kontakta gyn så ska vi kolla äggledarna, spermaprov osv. Om det inte visar något fel kommer jag lyfta frågan om IVF, diskutera när det kan tänkas vara aktuellt, vill inte vänta för länge!


    Självklart kan jag uppdatera. Blir min sista Letrozol+ Ovitrelle + progestoron cykel, BIM 1/9. Remiss är skickad till Huddinge och på deras hemsida stod det minst 8 veckor innan man får svar. Så kommande cyklar kommer jag att köra helt hormonfritt förutom Pravidel då för mina prolaktinvärden. Hoppas också på att få ner svullnaden i kroppen och kanske gå ner några kilon som jag lagt på mig under tiden jag tagit alla hormoner.

    Håller tummarna för dig att mensen inte dyker upp denna månad men tycker att du gör helt rätt i att ta tag i dem proverna faktiskt.
  • Gulgja
    Anonym (lollo) skrev 2021-08-27 15:17:57 följande:

    Får jag fråga vad det var som gjorde att dina (höga?) prolaktinnivåer upptäcktes? Vad hade du får symptom?


    Ja absolut jag kan berätta! Det var en ren slump. Vi var mitt uppe i våra försök att bli gravida i februari när jag kände mig väldigt trött hela tiden och tappade väldigt mycket hår så jag bokade tid hos vårdcentralen för att få mina värden kontrollerade via blodprov. Utan att gå in på för mycket att vi försökte bli gravida till min läkare utan jag berättade bara väldigt ytligt eftersom jag inte var där för den saken. Han sa att jag skulle få ta blodprov och så ringer han med svaren om 1 vecka. Till min förvåning hade han på eget bevåg begärt prolaktin prover också (vid det laget hade jag ingen aning om vad prolaktin var).

    Det var på den vägen. Fick remiss till en endokronolog som skrev ut Pravidel till mig. Jag har fått det ordinerat fram tills jag blir gravid och därefter ska jag sluta. Fick även MR på hjärnan och där visade ingen tumör tack och lov.

    Hade inga symtom överhuvudtaget förutom spottings 7 dagar efter ÄL men pravidelen gjorde inte iordning den utan det blev bra när jag fick progestoron vagitorer. Så inga symtom över huvudtaget. Min läkare tycker att jag ska ta en halv tablett men senaste månaden har jag ökat till en hel för jag ligger fortfarande på gränsvärdet och jag vill gärna ligga så lågt som möjligt och inte precis under referensvärdet. Man kan lixom inte ha för lågt prolaktin så därför känner jag mig säker på det.
Svar på tråden Vår letrozol resa- följas åt?