• Offpisten

    Köpråd Surfplatta

    Hej önskar råd angående köp av surfplatta. Tanken är att vi ska köpa en till oss vuxna som vi enbart har tänkt att streama film och kolla blocket/facebook med och en platta till baren som som kommer användas till enklare spel och you tube (kommer leva ett hårt liv)

    Är ju en väldans stor spridning på priserna när man kollar runt. Vi är nöjda iPhone användare men känns som att det blir väldigt mkt pengar när man kollar runt på ipad.

    Men hur billigt kan man köpa utan att det blir skräp?

  • Svar på tråden Köpråd Surfplatta
  • LasseBD

    Lite frågor;

    Varför behöver ni vuxna en platta att streama/kolla blocket på?

    För streaming är en Apple-tv ett bättre alternativ. Och blocket funkar ju fint på mobilen.

    Eftersom ni redan har iPhone så råder jag er att köpa en iPad. Den billigaste blir bra! Köp även ett bra fodral som tar de värsta stötarna när ungarna tappar den.

    Det blir väldigt mycket enklare för er att administrera plattan då ni redan är inne i Apple-strukturen. Jag har ganska låg tilltro till billiga android/Windows plattor. Hur ska ni filtrera innehåll och skydda från virus t.ex? Det är saker som ni slipper tänka på med Apple.

  • LasseBD

    Förresten. Vill ni komma billigare undan än ipad så köp begagnad Apple-tv och en billig skärm/tv på blocket.

Svar på tråden Köpråd Surfplatta