Inlägg från: Anonym (Lovelia) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Lovelia)

    BF Augusti 2021

    Jag är gravid i v 10. Fick igår en ljusrosa liten flytning. Har varit på vul som såg bra ut för en vecka sedan med hjärta som slog. Någon som har erfarenhet av detta? Man blir ju väldigt orolig!

  • Anonym (Lovelia)

    Tack för svar! Känns som att det kan bli hur som helst. Men håller tummarna!!


    SpändFörväntan skrev 2021-01-06 18:40:06 följande:

    Åh, det är tyvärr omöjligt att säga :(

    Generellt så säger man ju att när man sett hjärtat slå så sjunker risken för missfall drastiskt, så jag skulle säga att statistiken talar för en positiv utgång för dig :)

    Jag såg hjärtat slå i vecka 7 och bara några dagar senare dig tydligen fostret. Det upptäckte vi i vecka 9 då jag var på ett nytt VUL eftersom jag kände på mig att något var på tok. Ingen blödning eller så, men precis alla symptom var som bortblåsta.

    Men tänk positivt! Jag är gravid i vecka 7 nu igen och ska på ett första VUL om 2 dagar. Jag väljer att tro att allt kommer gå vägen den här gången :)


  • Anonym (Lovelia)

    Tack snälla för lugnande svar! Då det inte kommit något mer så ska jag försöka lugna ner mig. Kub om 2 iallafall.


    Anonym (Mommo) skrev 2021-01-06 19:12:15 följande:

    Jag fick det i min förra graviditet .Då fick jag veta att det är helt normalt. Större blödningar eller smärta som påminner om mensvärk bör kollas upp sa bm till mig då.


  • Anonym (Lovelia)

    Någon som gjort kub och fått hög risk?

Svar på tråden BF Augusti 2021