Inlägg från: Tom Araya |Visa alla inlägg
  • Tom Araya

    Regeringens el-fiasko

    Anonym (sanning) skrev 2025-05-07 08:41:49 följande:

    Det sjukaste av alltihopa är att de ha scammat oss i alla tider, energi är fri och de har lurat oss att betala för något som inte kostar någonting {#emotions_dlg.djavulsk}


    Det är en sanning med modifikation, eftersom vi i markägande även ger ägaren rätt till den i marken lagrade energin.

    Men vad du främst betalar för är omvandling av energin till något du kan dra nytta av, exempelvis elektricitet, värme eller fordonsbränsle. Sedan tillkommer såklart kostnader i form av distribution, skatter och avgifter.
  • Tom Araya
    klyban skrev 2025-05-07 15:11:01 följande:

    Ändå är det viktigt och se vart det går också.


     


    Men det vi ser är det beroende man skapade sig, men 2027 ska gasen vara över.
    Så varför tog du inte med detta, för det berättar faktiskt att vi går åt rätt håll.


    Anonym (sanning) skrev 2025-05-07 08:41:49 följande:

    Det sjukaste av alltihopa är att de ha scammat oss i alla tider, energi är fri och de har lurat oss att betala för något som inte kostar någonting {#emotions_dlg.djavulsk}


    Så även en tomat.


    Det finns ännu inga beslut över någonting som kan ersätta fossila bränslen och komplettera vattenkraften som reglerkraft.

    Skulle det ha varit kärnkraft så skulle de besluten varit fattade för länge sedan och byggnationen nu varit inne i sin slutfas.
  • Tom Araya
    Mentat skrev 2025-05-07 17:24:35 följande:
    .... vilket kunde ha varit fallet om inte (s)-(mp)-regeringen 2014 hade stoppat Vattenfalls planer på ny kärnkraft!
    Ja eller Ingvar Carlsson regering 1994-2006 eller Reinfeldts regering 2006-2014 eller Kristerssons regering fr.o.m. oktober -22.
  • Tom Araya
    klyban skrev 2025-05-07 17:45:01 följande:

    SÅ du missat att EU tänker avsluta gasen från ryssland till 2027?


    Frågan är snarare vad den ska ersättas med?
  • Tom Araya

    Före valet såg Tyskland ut att kanske vända i kärnkraftsfrågan, men nu verkar det ändå bli fossila bränslen som får kompensera för de förnyelsebara kraftkällornas brister.

    Kanske är det tiden som avgör, att man anser att detta dragut ut för länge och att man måste få fram lösningarna snabbare än vad det tar att bygga kärnkraft.

    Trots löftet: Tyska ministern säger nej till kärnkraft

  • Tom Araya
    Padirac skrev 2025-05-12 12:19:44 följande:
    Tänkte väl att du skulle nappa på den där...utan att ta med det finstilta  

    Den nya flödesbaserade överförings modellen har lett till att det finns mindre reservkapacitet i näten och att det finns mindre marginaler i produktionen. 

    Samtidigt har beräkningarna gått över från beräkningar per timme till beräkningar per 15 minuter. 

    Med mer sårbarheter (mindre reserv för överföring och snävare tider för beräkningar) i nätet har kostnader för balanskraft stigit kraftigt - det är den där modellen med efterfrågan och tillgång som du säkert känner till - och dessa kostnader läggs på de producenter som levererar för mycket eller för lite varje kvart.

    lokala rengskurar påverkar vinden lokalt ( från 8m/s ill 10 m/s under en koratre tid) och det kan leda till att vindkraftverk producerar mer än de beräknat en dag tidigare då de lämnat in produktionsuppgifter 

    Myndigheten ser över modellen men tycker att den är bra utformad 

    Enligt en större tidning
    Nejdå, jag läste hela, men valde att göra en mycket kort sammanfattning.

    En viktig detalj är just att detta lägger kostnaden för balansering hos kraftbolagen som orsakar obalansen, vilket är fullt rimligt.
Svar på tråden Regeringens el-fiasko