Inlägg från: Anonym (Ja) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Ja)

    Hur ser ni andra på oss som pratyknarkar?

    Jlund skrev 2020-11-27 04:34:48 följande:

    Som frågan lyder? Hur ser ni andra på oss inte håller på med detta och inte tycker detta är ok?

    Vill mest veta vilken syn ni har på oss. Är vi vidriga människor i ers ögen? Vad är er reflektion


    Ni förstör samhället genom att stödja kriminell verksamheten! Så tack för det.. Tycker att straffen för att knarka och för personligt innehav är lite för låga i Sverige.

    Men fortsätt gärna att stödja talibanernas knarkhandel
  • Anonym (Ja)
    Xlr8 skrev 2020-11-30 08:40:17 följande:

    Fast setVerklighetsfrånvarande i dess renaste form.

    För högre straff har ju hjälpt så mycket på andra ställen.

    Vad gör det om man höjer straffen för innehav av eget bruk, blir ju iaf nästan tandlös lag ändring, så nötter ska kunna känna en falsk säkerhet. Medan dom otrevligaste spelarna på plan tjänar bättre.

    Du talar ju imot dig själv indirekt


    Utveckla? Hjälpt mycket? Det är ett straff vi pratar om, inte någon hjälp för individen.
  • Anonym (Ja)

    Straffet hjälper inte individen nej, men som signal från samhällets sida så skulle jag gärna se att man agerade hårdare mot eget bruk!

    Med tanke på hur mycket brukarna av narkotika kostar samhället.. Alla tonåringar som årligen skjuts ihjäl, och nu senast i somras en oskyldig tolvårig flicka. För att inte tala om det systemhotande inslaget som de kriminella nätverken utgör idag. Kan upplysa om att vi inte lever på sjuttiotalet längre.

    Ja en starkare markering tack! Det ståt inte i motsats på något sätt till hjälp mot missbruk.

  • Anonym (Ja)
    Anonym (gg) skrev 2020-11-30 11:07:26 följande:

    Fast utan hjälpen så har straffet absolut ingen effekt.


    Vad jag menade var att ett straff är ett straff. Det utdelas av en domstol i första hand som ett straff för någonting brottsligt. Det primära syftet med en straffpåföljd är att just slå ned på och straffa brottsliga handlingar, det är därför strafflagen existerar. Det pratar man dock gärna inte om! Man pratat om kriminal-vård.

    Sen kan andra syften med kriminalpolitiken också finnas. Förebyggande insatser, vård etc.

    Men i min värld kommer straffet först.
Svar på tråden Hur ser ni andra på oss som pratyknarkar?