Inlägg från: Anonym (Fyrklöver) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Fyrklöver)

    Kan en privatperson anlita en börsmäklare?

    Jag undrar om man som privatperson kan anlita någon som hjälper till att t ex köpa sälja aktier, hålla stenkoll på de alltså samt hjälpa till att få ihop ett sparande.

    Vart i så fall hittar man en professionell sådan person ?

    Tacksam för svar

  • Svar på tråden Kan en privatperson anlita en börsmäklare?
  • Anonym (Fyrklöver)

    Tack! Jag har fonder men hade behövt lite mer snabba pengar till bostad. Och tänkte då att aktier vet jag flera på jobbet gått mkt plus på. Dock så sitter de ?dag som natt? och köper och säljer och följer allt och det har jag tyvärr inte möjligen till.

  • Anonym (Fyrklöver)

    Tack för alla svar:)

  • Anonym (Fyrklöver)

    Jag måste nog hålla med steven då1 på jobbet gick plus 65 tusen kronor 2020. Och tycker det är väldigt bra

  • Anonym (Fyrklöver)

    Kan tänka mig att satsa 5000 till en början. Inte så mkt men det e nog där min smärtgräns går om jag förlorar allt på en gång

  • Anonym (Fyrklöver)

    Jag är mycket tacksam för alla era svar. Uppskattas !

  • Anonym (Fyrklöver)

    Indexfond är det samma som isk?

  • Anonym (Fyrklöver)

    Tack Erik för utförligt svar!

    Haha nej precis det är ju därför jag söker erfaren person som man kunde betala för att göra det jag inte kan:)

  • Anonym (Fyrklöver)

    Tack ! Borde nog bli lite mer insatt det har du rätt i:)

Svar på tråden Kan en privatperson anlita en börsmäklare?