• Lucybullen

    Äggdonation 2021

    Vi planerar också ÄD under 2021. Har kontakt med klinik i Danmark och har nu 3 st 6-dagars blastocyster  samt 2 st 2-dagars embyon i frysen som väntar på oss. 
    Detta blir vårt första försök. Jag kommer inte att få östrogen utan deras metod verkar vara att stimulera med Gonal-F i ca 7 dagar och sedan ultraljud för att se om slemhinnan är tjock så då tar man Ovitrelle för äggmognad och ägglossning. Sedan insättning av blastocyst. Sedan får man ta progesteron vag kräm fram tom v 12 samt Aspirin. Någon som har erfarenhet av denna stimuleringsbehandling inför ÄD? Uppfattat att man gör detta för att återföra i rätt tidpunkt men blev lite osäker på denna behandling då jag har regelbunden ägglossning med utslag på LH stickor varje månad. (Mina ägg ska ju inte användas/plockas)

  • Lucybullen

    Acetylsalicylsyra tar man också hela graviditeten vid ÄD då det minskar risken för preeklamsi vilket man har ökad risk för vid ÄD. 
    Vi planerar en ÄD i mars som kommer göras i naturlig cykel dvs inget östrogen utan mätning av follikel och endometrium runt ägglossning med UL och sedan  Ovitrelle för exakt timing av ägglossning och sedan transfer efter 7 dagar av blastocyst (6 dagars). Kommer även ta progesteron i form av Crinone 90mg/dos morgon och kväll tom v 12. 
    Någon som har lika upplägg? 

Svar på tråden Äggdonation 2021