Anonym (OrkarI) skrev 2021-01-03 12:02:12 följande:
Hade jag spytt eller svultit mig själv då lär jag fått hjälp. Men är du en lätt överviktig person i 30 års åldern lär man väl inte få hjälp på vc?
Har dock fått psykiskt ohälsa av detta och vill inte träffa folk / prata med
folk utöver familjen längre så det kanske man kan trycka på.
Min mammaledighet är slut och jag har valt att plugga på distans för att jag inte klarar av folk just nu. Fast att jag har ett socialt 100 % jobb.
Din ålder eller vikt spelar ingen roll. Du har psykiska problem och har all rätt att få hjälp med det.
Anonym (OrkarI) skrev 2021-01-03 12:41:25 följande:
Någon som vet om man får psykolog via vc eller får fixa det själv? Har svårt att se vad en läkare på vc kan göra åt detta. Kanske bara jag som haft dålig erfarenhet av vc läkarna i min lilla stad
Ja du får hjälp av en riktig psykolog, det är inga vanliga läkare som sköter sådan terapi. Du har kontakt med den personen under hela tiden du gör modulerna också och får feedback på det du skriver i modulerna.