Socanmäld för att barnet inte kan cykla
Hade grannen haft det minsta vett hade hon kunnat prata med er om cyklingen istället för att göra en soc-anmälan.
Om någon av mina barns kompisar inte kunde cykla och jag tyckte att det var väldigt viktigt hade jag helt enkelt frågat kompisens föräldrar eller kompisen om det fanns några speciella skäl, och om jag på något sätt kunde hjälpa till.
Ibland kan det ju vara så enkelt som att det låst sig för barnet med föräldrarna och att det kan vara lättare att träna en sak med någon annan, eller med en kompis. Löjligt att anmäla utan att prata med barn eller föräldrar.
Vad är nästa- anmäla till soc för att barn inte lärt sig spela instrumment, har dåligt bordsskick, inte kan hoppa hopprep eller har allmänt dålig koordination?