Inlägg från: Anonym (Civilingenjör) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Civilingenjör)

    Lön 25-35 år

    Man, 35, civilingenjör och ekonom, managementkonsult på en av de ledande firmorna.

    Fast lön 112 000:-/mån samt rörlig bonus utöver detta.

  • Anonym (Civilingenjör)
    Anonym (s) skrev 2021-02-02 23:12:10 följande:

    Undrar alltid när jag ser trådar om lön hur svenskar kan vara så skuldsatta. Med dom löner som dom flesta har borde dom ju inte ens behöva låna och ha minst en miljon på banken. Tror att det är därför vi har fått en sån högersväng i Sverige. Vi har fått en stor förmögen medelklass som inte fattar hur låginkomsttagare har det.


    Har vi en ?högersväng? i Sverige? Sist jag kollade var det ett knallrött, bidragsvurmande parti i en koalitionsregering med ytterligare ett kraftigt socialistiskt parti, om än under grön flagg.
  • Anonym (Civilingenjör)
    Anonym (s) skrev 2021-02-03 00:05:47 följande:

    Ha ha ha tycker du verkligen det? Vilka är det som har fått det bättre och bättre dom senaste 20 åren är det fattiga eller är det du? Enkelt svar det är du och andra rika. Ni har fått skattesänkning på skattesänkning. Medans sjuka har förlorat all ersättning och får soss om dom har tur. Många får låna för att klara sig. Och vi kan ju se att vi har haft en högersväng bara genom att se på alla gamla som dött av covid. Varför har dom gjort det jo för att vården drivs som ett företag nu och därför helt saknar lager med skydd. Sossarna har dragit mer och mer åt höger så dom kan man knappast kalla socialdemokrater längre. MP är bara vänster när det gäller att dom bryr sig om miljön annars säljer dom sig till högstbjudande. Och den regering vi har nu blev dessutom rövknullad av C och L. Det är i princip C som styr. Sen har både M och KD blivit nationalkonservativa igen och är beredda att gå hur långt till höger som helst bara dom får makt. 

    Sen är det lustigt när människor som har pengar så dom kan torka sig i arslet med dom klagar på bidrag. För dels tjänar du massor av pengar på grund av alla som sliter underbetalt. Utan låginkomsttagare skulle du inte tjäna en spänn och inte klara dig en dag. Att då klaga på att låginkomsttagare kan få hjälp när kroppen pajar eller när det blir andra problem är bara patetiskt. Sen kan vi vända på det ni höginkomsttagare har massor av bidrag i form av skatteavdrag och annat. Förövrigt var det socialismen som byggde Sverige till det vi har nu. Hade högern fått bestämt då hade vi inte haft välfärd, allmän rösträtt m.m.


    Kan du inte utveckla lite ditt resonemang om hur jag inte skulle klara mig en dag utan låginkomsttagare? Eller hur jag får massor av bidrag i form av skatteavdrag.

    Jag är nämligen inte säker på att mitt intellekt räcker till för att förstå hur du menar. Du verkar vara säker på din sak.
  • Anonym (Civilingenjör)
    Anonym (civing) skrev 2021-02-03 19:28:38 följande:

    Kvinna, 32, civilingenjör, 36 000 kr/mån i 2019 års löneläge (vilket ju gäller största delen av 2020 också).


    Vad jobbar du med? Låter rätt lågt om du har en kvalificerad tjänst med krav på civ ing som utbildningsnivå.
  • Anonym (Civilingenjör)
    Anonym (K) skrev 2021-02-03 19:47:23 följande:

    Sanerare kärnkraft. 30 år gammal. Månadslön 23800 kr.

    Nu jobbar jag bara dagtid men med tanke på hur mycket jag sliter så känns mitt lön som ett skämt.


    Lön sätts efter tillgång och efterfrågan. Hur slitsamt jobbet är spelar knappast någon roll annat än i att möjligen hålla ner tillgången. Vad har du för kvalifikationer som gör det möjligt för dig att söka dig till något annat?
  • Anonym (Civilingenjör)
    Anonym (Ssk) skrev 2021-02-04 10:34:27 följande:

    Det där är inkl bonus pga natt/helgjobb. Utan bonus, om jag vill jobba enbart dagtid inom min region, ynka 27400... så pinsamt dåligt betalt!!! När jag gick ut 18 var ingångslönen 25500...


    Det som är pinsamt är väl att du accepterar det.

    Gör något åt din situation istället.

    Om lönen är viktig är du på helt fel ställe och det visste du nog långt innan ?sjuksköterskeupproret? var en grej.

    Vidareutbilda dig, leta jobb i privata sektorn, icke-kliniska jobb inom t ex sälj/utbildning och vips har du dubblat din lön.

    Men det är klart, man får inga sympatier om man tar ansvar för sitt eget liv.
  • Anonym (Civilingenjör)
    Anonym (Ssk) skrev 2021-02-04 10:51:39 följande:

    Pinsamma är väl att jag ville vara kvar då jag trivdes så otroligt bra med mina kollegor och arbetet i sig! Synd är att trivas. Har planer på att vidareutbilda mig och då kan jag inte bli anställd inom kommunen där de har bättre lön, då får jag inte betalt vub. Då har jag valet att stanna inom regionen men då till samma lön. Så vad ska jag välja?? Nu är jag gravid och kan inte vidareutbilda mig ändå.

    Vad är dina tips på hur jag kan göra för bättre lön???


    Om du är gravid (grattis!) och i praktiken kommer ha annat (och faktiskt viktigare) fokus det närmsta 1-2 åren kanske du ska nyttja tiden åt att reflektera och planera nästa steg. Det går ju dessutom att studera vissa ämnen deltid som mammaledig om det nu behövs och man verkligen verkligen vill och har förmågan och disciplinen.

    Hade jag varit du skulle jag inte välja varken kommun eller region för lönens skull. Du vet ju själv att du inte kommer bli skäligt kompenserad för ett gott arbete där. Om du så är den bästa sjuksköterskan i världshistorien.

    Däremot kan det finnas andra skäl att stanna, som tex stabilitet och arbetsvillkor och/eller acceptans för anställda med småbarn och mycket vab.

    Med det sagt så är det ljusårs skillnad mellan arbetsvillkoren för min frus kompis (ssk inom privata sektorn, medicinteknisk produktutbildare) och de som jobbar kliniskt inom offentliga sektorn. En privat arbetsgivare kan vara oseriös eller ha en trist personalpolitik, men hittar man rätt kan man få otroligt mycket bättre lön, tider, flexibilitet och i princip allt. Det gäller bara att leta.
  • Anonym (Civilingenjör)
    Anonym (Fsk) skrev 2021-02-04 11:11:22 följande:

    Du fick ju några tips?

    Ett till tips är att söka jobb i grannkommunen.

    Själv valde jag just det eftersom min kommun försöker anställa nyutbildade förskollärare för 28 000. Ett skämt tycker jag när andra kommuner ger betydligt mycket mer. Sagt och gjort så sökte jag inte ens jobb i min kommun utan lite längre bort fick 2800 mer.


    Nyfiken.

    Hur många timmar i veckan extra tar det dig att transportera dig dit?

    Hur mycket högre transportkostnader?

    Min svägerska försökte sig på samma sak som du men det var ju en rejäl tankevurpa eftersom hälften av lönehöjningen rök bara i transport, andra hälften i minskad tid med familj och att hinna laga mat etc.
  • Anonym (Civilingenjör)
    Anonym (Ssk) skrev 2021-02-04 11:23:55 följande:

    Tack. Jag vill studera så snart som möjligt, men problemet nu är att barnet kommer födas då studiestart är. Blir tufft att läsa då. Samtidigt kan jag ju bara inte räkna med att bli antagen nästa år... planerar dock att läsa extra kurs under min föräldraledighet så ökar min chans iaf.

    Byter jag till annan arbetsgivare än regionen så kommer jag inte få betald vidareutbildning. Jag har dessvärre inga val än att harva vidare med kass lön. Så så pinsamt är det inte att jag accepterar lönen, det pinsamma är att de prioriterar ssk lägst av alla arbetsgivare!


    Men hördu.

    Du kan inte både ha kakan och äta den.

    Antingen glider du kvar hos regionen under förhoppningen att de ska bekosta din vidareutbildning, eller så får du lyfta dig själv i håret och skaffa en formell utbildning som är användbar och meriterande hos de arbetsgivare som betalar bra. Så har jag och många andra gjort. Det kostar och är slitsamt men det funkar.

    Jag tänker t ex att läsa företagsekonomi, organisation och ledarskap eller andra universalkunskaper som återfinns i alla ekonom- och ingenjörsprogram. Man behöver inte läsa på Chalmers/KTH, men att köra lite distansutbildning i vettiga ämnen på en vettig högskola kan hjälpa dig framåt. Men räkna inte med att regionen ska betala för att du ska kunna söka dig vidare.
  • Anonym (Civilingenjör)
    Anonym (Ssk) skrev 2021-02-04 11:40:47 följande:

    Läsa extrakurser har jag nämnt jag tänkt läsa. Och jo, jag räknar med att regionen betalar min vub sen, annars blir det ingen vub och jag kommer lämna regionen.


    Kör du samma snack på jobbet med? ?Om inte jag får som jag vill så blaha blaha?.

    Sorry men tyvärr är det inte en position man är i som ssk.
  • Anonym (Civilingenjör)
    Anonym (Ssk) skrev 2021-02-04 11:57:26 följande:

    Ursäkta men har du den där attityden på ditt jobb? Glad jag inte jobbar med dig =) Hur vet du vilken position man är i som ssk??? Vilket skitsnack som tror du vet det haha.

    Jo så fungerar det i vården, är man trogen regionen och vill vuba sig får man ofta den betald. Nu vet du det också, du som redan trodde du visste allt.


    Jag begriper att man kan få vidareutbildningen betald. Det var inte det jag menade men min poäng flög över huvudet.

    Tänk större - hur ska du rimligen kunna ta stora kliv i lön i ett yrke och med en arbetsgivare som inte värdesätter kompetens utan spelar ut alla ssk mot varandra? Tyvärr kommer det aldrig att gå. Lönespridningen mellan ?bästa? och ?sämsta? ssk är alldeles för låg för att motivera det slit ni får stå ut med.

    Jag har fyrdubblat min lön sen examen. Men det var inte genom att sitta med armarna i kors och kräva saker. Först måste man leverera och stå ut från mängden.
  • Anonym (Civilingenjör)
    Anonym (Bm) skrev 2021-02-04 12:14:44 följande:

    Det är ju faktiskt precis så det är inom vården. Varför tror du inte att man kan vara i den positionen som ssk?


    Nej, som ssk har man sällan något större förhandlingsutrymme även om man självklart kan få en vidareutbildning betald. Anledningarna är bl a offentligfinansierad arbetsgivare, låg differentiering av specialiteer, hög tillgång och kollektivt organiserad arbetskraft med mer offerkofta än individtänk.

    Jag tycker det är fantastiskt med alla vårdanställda som är villiga att dra ett svettigt och tungt lass i en stressig miljö, och deras arbete är bland de viktigaste som finns. Men blanda inte ihop det med lönesättning. Lön sätts baserat på tillgång och efterfrågan. Har man inget unikt får man inte hög lön.
  • Anonym (Civilingenjör)
    Anonym (Fsk) skrev 2021-02-04 13:01:33 följande:

    Men hallå. Nu har du flera från samma yrkeskategori som säger att du har fel om deras bransch. Kanske dags att lyssna?


    Jag tror inte jag har fel. Däremot tror jag du missar min poäng.

    Sjuksköterskor som grupp är i allmänhet oerhört oförstående till varför de inte ?får den lön de förtjänar?.

    Varför deras svett och slit och oomtvistliga värde för samhället inte belönas därefter.

    Det enda jag säger är att det är poänglöst att jobba som en del av ett kollektiv i en offentlig organisation, om lön är det man brinner för.
  • Anonym (Civilingenjör)
    Anonym (Bm) skrev 2021-02-04 14:27:08 följande:

    Jag har inte fyrdubblat min lön sedan sskexamen men i alla fall tredubblat den. På 7 år. Du har nog missat det senaste inom lönespridning i vården, särskilt yrkeskunnig. Lönespridningen på min arbetsplats var i år stor, eller i alla fall betydligt större än tidigare. Vi fick mellan 900-6000:-. Och då får självklart de som sticker ut en högre lön.

    Att du skriver som du gör, att du fyrdubblat din lön pga att du inte suttit med armarna i kors och krävt saker utan levererat..det säger en del om din sketna syn på vårdpersonal. Tänk på att det är i mina händer du lägger dina barn hälsa när du/din fru/mamma/syster föder. Att sitta med armarna i kors är det sista jag gör. Så var lite ödmjuk i hur du uttrycker dig.


    Det är synd att du tar åt dig när man bara säger hur det är. Lättkränkta medarbetare får sällan rätt möjligheter.
  • Anonym (Civilingenjör)
    Anonym (Bm) skrev 2021-02-04 15:33:50 följande:

    Inte narcissistiska översittare heller.


    Översittare, javisst. Narcissist däremot är en psykiatrisk diagnos som du som barnmorska inte har kapacitet att ställa ens om du träffat mig.

    Men där har du kanske skillnaden mellan ditt och mitt skrå. Och anledningen till att jag lyckas skapa mig en karriär där jag kan vara mer än nöjd med min lön medan du blivit sekundärkränkt så till den milda grad att du rusar till dina medsystrars undsättning och fläker ur dig illa sammansatta invektiv och felaktiga slutsatser.
  • Anonym (Civilingenjör)
    Anonym (Ssk) skrev 2021-02-05 04:24:17 följande:

    Jag vet inte hur andra regioner har det men många får idag betald vub iaf här pga den extrema brist det varit inom vården senaste åren. Det är en tjänst man får söka på respektive klinik så som vilken anställningsintervju som helst, plus att man ska bli antagen till programmet. Man får då full lön under studietiden. Varför det inte är så i ditt yrke kan jag tyvärr inte svara på.

    Jag tittar inte på läkare iaf, vet inte ens vad de får betala för sin utbildning.


    Att få full lön under en utbildning är som du själv begriper få förunnat. Men man ska inte luras att tro att arbetsgivaren bara har den anställdes bästa för ögonen - du får ju bara en vidareutbildning som gynnar arbetsgivaren, inte nödvändigtvis det som ger dig som individ optimala möjligheter till utveckling och lönesprång utanför din nuvarande arbetsgivare.
  • Anonym (Civilingenjör)
    Anonym (Ssk) skrev 2021-02-05 10:50:32 följande:

    Får jag en betald vub kommer jag inte ha några som helst förpliktelser att stanna inom regionen. Här handlar det om min vilja och inte vad arbetsgivaren vill. Dock har jag som intresse mitt blivande yrke och kommer kanske stanna på arbetsplatsen i vilket fall, men det är vad jag vill och inte arbetsgivaren som styr mig. Får jag en vub som exempelvis iva ssk eller ännu bättre distriktssköterska så kan jag välja att jobba som vanlig ssk inom kommunen eller privat eller var jag vill ändå.


    Jepp. Men du gnällde om lönen tidigare. Om du vill ha hög lön kan du glömma offentliga sektorn, vub eller ej.
  • Anonym (Civilingenjör)
    Anonym (Ssk) skrev 2021-02-05 12:59:35 följande:

    Ja jag tycker definitivt regionen betalar för dåligt för ssk! De betalar oss sämst av alla arbetsgivare, så jag har all rätt att gnälla!!!


    Förutom att du blir väldigt bra på att använda multipla utropstecken, vad tycker du gnället har resulterat i?

    Typiskt offerkoftorna som tyvärr ofta återfinns din yrkeskategori. Man lägger tio gånger mer tid på gnäll och ältande än att faktiskt rösta med fötterna och göra något åt sin situation. Om alla ssk hade haft stake nog att göra det så hade ni fått bättre betalt. Men det är enklare att gnälla.

    I ditt fall är det ju solklart. Du vill ha utbildningen betald, mer lön och så är du dessutom gravid så på något sätt ska du klämma in en föräldraledighet också. Helst ska det väl vara någon annans ansvar det med.
Svar på tråden Lön 25-35 år