brallison skrev 2021-02-03 15:34:14 följande:
När min dotter var 7, fick hon starka migränanfall - så pass starka att hon behövde läggas på sjukhus in 5 gånger under 1 år. Hon hade både huvudvärk och kraftiga kräkningar under 1 dygnstid. Det tog, som sagt, 5 sjukhusbesök, flera besök hos barnneurologen, besök hos optiker (hon hade också astigmatism, men behöver endast läsglasögon) och VÅRT förslag på diagnos, då de slutligen kunde fastställa att det var troligtvis en migrän. Dottern fick betablockerare som hon åt under några månader, men sen försvann migrän av sig själv (antagligen har hon växt ur det).
Till slut hittade vi en barnneurolog på Stockholm Kids som specialiserade sig på just barnmigrän och han sa att så många som 10% av alla barn i den ålder lider av migrän i olika grader. Så, om ni exkluderar andra orsaker (syn, trötthet, även psykologiska orsaker - t ex att han mår bra i skolan och ingen mobbning förekommer), kan ni undersöka om det inte är migrän.
Javisst skulle det kunna vara det. Min man får migrän ibland så det kan ju vara så.
LFF skrev 2021-02-03 11:03:09 följande:
Just den allergin kanske nyss har kommit till en sådan grad att den påverkar honom. Då skulle jag definitivt ringa och boka tid hos optikern. Själv så kom jag ju undan syntesten i skolan i flera år genom att jag hade memorerat bokstäverna Absolut. Vad säger han själv om hur han trivs etc? Hur hanterar han själv sin oro?
Ja, det skulle absolut kunna vara nåt med synen. Ska avvakta lite till och se om han säger nåt mer. För ibland kommer ju saker i perioder.
Han är orolig som person för allt möjligt men inte mer än så.