Downs syndrom - hade du gjort abort?
Jag tycker att hela den här diskussionen/moraliska frågeställningen är så otroligt märklig.
De allra flesta människor i Sverige av idag är 100 procent för fri abort och ser det som en mänsklig rättighet - tills det handlar om foster som avviker från normen. Då tycker vissa att det plötsligt är moraliskt förkastligt och att just dessa graviditeter borde inte få avbrytas. De barnen borde man tvingas föda fram. Men alla andra, normativa foster, går bra att ta bort.
Jag får inte ihop det. Alla fosters värde avgörs ju av moderns önskan att behålla dem. Inget annat.
Enligt lagstiftning är det den gravida som bestämmer om graviditeten ska avbrytas eller inte. Och det gör hon av vilken anledning som helst. För mig är det helt obegripligt hur man kan fördöma att någon väljer bort ett foster för att det har Downs syndrom, men samtidigt applådera en annan kvinnas rätt att abortera ett normativt foster "bara" för att hon inte vill ha ett barn till just nu.
Dessutom kan det vara så i en del fall, att mamman övervägde abort i början av graviditeten, kanske för att barnafadern inte ville vara med och leka längre. Men sedan tänkte hon att "varför skulle inte jag klara av att ta hand om ett barn ensam, som så många andra kvinnor har gjort?"... och så avbokar hon aborttiden och börjar glädja sig åt att bli mamma.
Men sedan får hon se på RUL, att det inte är ett vanligt, friskt, normalstört barn som väntas, utan ett oändligt arbetskrävande, som kommer att behöva henne på samma sätt som ett småbarn resten av livet. Eller tills barnet flyttas till någon institution där betald personal tar över. Hon kommer att få brotta ner en tonåring för att byta bajsblöjan, och sådant. Hon är ensam om all oro, när barnet kanske måste genomgå operationer, t.ex. i hjärtat (det är vanligt att de har hjärtfel). Aldrig kunna lämna barnet ensamt, utan bli helt låst till hemmet i 20 år. Eller mer om samhället inte kan ställa upp med institutionsvård, det vet vi inte hur det ser ut om 20 år. Att få en ny partner som vill bo med det barnet på heltid, blir nästan omöjligt.
Men DÅ ska hon inte få göra aborten, för då är det här barnets liv så oändligt värdefullt plötsligt?