Bo i skellefteå kommun
Huvva säger jag bara. Uppvuxen i just Boliden och skulle aldrig flytta tillbaks. En affär numer mot ca 25 när jag var barn. Blivit lite halvkriminellt också vilket det inte alls var förr. Stan i sig- tja, sossestyrd, knappt nån gammal miljö för allt är rivet, världens tristaste torg. Men arbete finns ju och de affärer man behöver och resemöjligheter. Kommer ni söderifrån är ju klimatet en aspekt också. I år jättemycket snö och kallt liksom nästan alla år.
Därmed inte sagt att allt är skit där uppe. Finns flera trevliga byar runt om. Vilken som räknas bäst vet jag inte, men absolut inte Skellefteåhamn i alla fall. Det blir snabbt landet utanför stan. Efter älven finns flera fina byar. Längre norrut också efter nästa älv som är Kågeälven. Anderstorp är en stadsdel att undvika.
Vissa områden i stan är nog rätt dyra att köpa hus. En bit utanför helt andra priser. Inåt landet billigare än utåt kusten. Bovikenbadet är jättefint, men huga så dyrt.
Ni får kika runt lite och fundera.