Inlägg från: LadyJane |Visa alla inlägg
  • LadyJane

    Man kan alltid vända sig till Jesus

    Farbror Melker använde en spiskrok.
    Det funkar det också.

  • LadyJane
    Anonym (Tro) skrev 2021-03-12 08:44:07 följande:
    De som säger sig vara för vetenskapen har hållit på med lite tokerier ibland de också. Många läkare hävdade ju till exempel att rökning är helt ofarligt och bara nyttigt för en. Men visst står ofta människors ego i vägen när det gäller att ändra på sin övertygelse, både när det gäller religiösa uppfattningar och vetenskapliga. 
    Nu låter du som en sann konspirationsteoretiker som blandar fakta med fiction med fria fantasier och får det till en sanning.

    För det du säger är att det är negativt att vetenskapen går framåt därför att de trodde på tokiga saker förr. (På 1940-talet räknades socker som ett näringsämne. Därför ingick det i ransoneringskupongerna precis som kött och kläder). Det förstår vi är tokigt idag.

    Å andra sidan kan man tillämpa din filosofi på religion , att eftersom de trodde på tokiga saker förr är det tokigt idag oavsett hur rätt det är idag.
    Religion är det som i särklass startat flest krig, mördat flest människor och förtryckt miljarder av människor.
    Det spelar ingen som helst roll hur det ser ut idag utan religion står för död, tortyr och förtryck.

    Och ärligt. Religiösa har inte lärt sig så mycket genom århundradena. Visst de dödar och torterar inte längre men det beror ju på att de är rädda om sitt eget skinn inte pga att det är fel.
  • LadyJane
    Anonym (Tro) skrev 2021-03-12 10:44:39 följande:
    Men det är väl rätt imponerande ändå att flera tusen år gamla texter är aktuella för många än idag. Antika Egyptens religion dog ut, nordisk mytologi dog ut, grekisk mytologi dog ut, men Bibeln består.
    Knappast imponerande.
    Snarare funderar jag på hur korkade människor kan bli och ändå kunna gå och prata samtidigt.

    För världen idag ser inte ut som den gjorde för 2000år sedan och mer. Och vi, människan har ändrats mycket på den tiden vad det gäller etik, moral, gener och biologi.
    Man har tex visat att etik och moral påverkar våra gener genom att titta på våldet i samhället under medeltiden jämfört med idag.

    Det betyder egentligen att de som tror benhårt på texter från det våldsamma samhälle som var för 2000 år sedan och tror att det är någon sorts sanning, de  har sämre etik, moral och gener....
  • LadyJane
    Anonym (Tro) skrev 2021-03-12 10:54:02 följande:
    Kommunismen har funnits i cirka 200 år. Kommunismen tror på att förbjuda religion. Med din logik att religionen står för allt elände så borde det ju vara ett rent paradis att leva under kommunism. Men kolla på hur många som har dött till följd av den ideologin. Det är inte religionen som är problemet, utan det är människans natur. Många har använt och använder Darwins exempel om det naturliga urvalet som ursäkt till varför vissa borde ha större rätt att leva andra. Det finns alltid extremister som tolkar saker fel.
    Men nu slog du en sån där logisk kullerbytta som man skulle kunnat förvänta sig.
    Alltså, allvarligt. Hur får du ihop tankarna för det här är så förvirrat att jag har allvarliga tvivel.

    Det är inte konstigt, med dina logiska kullerbyttor, att du inte förstår vad jag skrev.
    Människans "natur", gener och biologi, förändras med den etik och moral som råder i samhället.

    Du håller fast vid ideal, etik och moral som ligger mer än 2000 år bort. Det vill säga, du strävar efter ett våldsammare samhälle. Det är inget som ligger i "människans natur" utan i din och andra religiösas etik och moral.

    Lustigt att du tar upp nazismens rasbiologi i det hela. Du tolkar lika fel som de, ditt argumenterande om "människans natur" är ett exempel på hur du, som extremist, tolkar fel.
  • LadyJane
    Anonym (Tro) skrev 2021-03-12 11:18:03 följande:
    Jag har redan tagit upp kommunism som exempel. I Sovjetunionen förbjöds religion.

    Varför då? Ni hävdar väl att människan är ett djur? Djur dödar också, för det ligger i deras natur. Sen kan man absolut göra djur tama. Men mördarinstinkten finns ändå där i bakhuvudet någonstans. Jag betackar mig för din etik och moral om din lösning är att förbjuda religion. Det gjorde man i Sovjetunionen, och ändå blev det ett folkmord utan dess like.
    Jag vet att Sovjet försökte förbjuda religionen. Det var inte det jag pratade om utan om ditt resonemang som 'är extremt förvirrat. Precis som alla andra extremisters resonemang alltid är förvrängda och förvirrade.

    Åter igen blir du så där extremt förvirrad och osaklig som visar med all önskvärd tydlighet att du är en extremist.

    Du kan bara inte vara saklig?
  • LadyJane
    Anonym (Tro) skrev 2021-03-12 11:31:33 följande:
    Förvirringen pågår endast i ditt huvud eftersom du inte vet vilket fack du ska placera mig i. Men extremist är ju ett fint ord som är på modet idag. Så placera mig i det facket du.
    Nu slår du en rejäl kullerbytta. Du har ingen gubbe i mitt huvud så du kan inte uttala dig om vilket fack jag tycker att du tillhör.
    Men egentligen kan du, eftersom jag skriver det. Att du bara struntar i det är lite konstigt.
    Men helt klart är du som vilken extremist som helst.
Svar på tråden Man kan alltid vända sig till Jesus