Går det här att hyra ut (fritidshus)?
Allt går ju, det handlar bara om vilken prislapp du har.
Men med tanke på standarden och att det inte finns några kommunikationer osv tror jag att det inte blir alltför många kronor du kan ta ut. Tror att det kommer att bli svårt att hyra ut till långliggare. För visst kan det vara "charmigt" med 1800-tals standard. En dag eller max två men i längden lär få stå ut med det.
Tänk bara på att du måste skatta för vinsten! Har för mig att Blocket och andra uthyrningsorganisationer är rätt pigga på att rapportera till skatteverket men det kan vara något jag fått om bakfoten.
Men oberoende av det krävs det ju en del meck av dig, ska du hyra ut till sommargäster måste du kunna ta dig dit eller skicka en granne när det är byte.
Skulle istället fundera i andra banor om jag vore dig. Skulle fundera på att först renovera och sedan hyra ut. Och då blir det automatiskt att man måste klura ut hur en renovering skulle finansieras. Ryms det i nuvarande budget? Går det att få lån? Kan ni justera eran nuvarande budget så att ni på sikt kommer att ha råd osv.
