Ni som kan bilar, hjälp!
Valet av drivlina är minst lika viktigt som valet av själva bilmodellen, om driftskostnad och driftsäkerhet är av intresse.
De flesta bilmodeller säljs oftast med 3-4 olika motoralternativ, samt manuell eller automat växellåda.
Det gäller att göra medvetna val. Är du fullkomligt ointresserad och okunnig när det gäller den tekniska aspekten så koncentrera dig bara på att lista ut vilken bilmodell som passar dina behov när det kommer till utrymme.
Låt sen någon inbiten entusiast tipsa dig om vilken drivlina du bör söka efter för att få tag i en bil med de egenskaper du värdesätter.
Personligen skulle jag tipsa dig att se dig om efter en Golf kombi med 1.6 multifuel motorn och manuell låda.
Om jag minns rätt så finns den inte nyare än -13 så din bugdet på 100k räcker gott o väl även till ett välvårdat exemplar med mycket låga mil.
låg förbrukning (0.65l/mil), låg skatt (1013 samt enbart väl beprövad och skottsäker teknik rakt igenom= inga konstig dyra fel.