• Tully

    Sömn och insomningstabletter och gravid

    Hej,
    du behöver inte vara orolig. Det finns inga studier som visar att det finns fosterpåverkan i tidig graviditet. Zopiklon rekommenderas dock inte att användas under sista trimestern då det finns risk för utsättningssymptom hos fostret.

    Dock finns det inte speciellt många studier på någon av dessa mediciner, framför allt inte på långsiktiga biverkningar, så om du behöver sömnmediciner under graviditeten så rekommenderas antihistaminer istället. Vanligast är Lergigan som man blir trött av. Den har funnits länge och används inom specialistmödravården. Jag har testat den och det funkar rätt bra.

    Om du undrar över olika mediciner så finns det en sida som heter Janusmed där du kan hitta information som bygger på den forskning som har gjorts. Vissa mediciner kan medföra risk i början av en graviditet och andra i slutet. Så det är bra att läsa på om hur det funkar i just din fas av graviditeten.

    janusmed.sll.se/fosterpaverkan

    Lycka till!

  • Tully
    Anonym (De flesta) skrev 2021-03-31 15:04:34 följande:
    Lergigan funkar ju dock comp som man inte blir trött av, vanliga lergigan ska man vara riktigt försiktig med kallas ju även helvetetsmedecin och andra saker just pga av att de finns människor som dött av bara en tablett, själv råkade jag bara utför hallunicarioner
    Vad synd att du fick allvarliga biverkningar av Lergigan. Lergigan Comp skrivs ut mot graviditetsillamåendet och innehåller koffein så det är ju inte precis något som hjälper för sömnen, tvärtom. Jag har tagit många Lergigan utan några andra biverkningar än att jag just blev trött och somnade. Det har räddat mig under min graviditet när jag inte fått ta något annat för sömnen.
  • Tully
    Anonym (De flesta) skrev 2021-04-01 06:48:19 följande:
    Jo för dom flesta funkar ju lergigan, men sen finns det ju såna som mig där de inte funkar å sånna dom dör av det. Men för dom allra flesta går det ju bra :) Vi snackar typ mindre än 1% de går illa för men ändå viktigt att veta så man kan ta ställning till risken
    Var har du hittat information om någon som har dött av EN tablett? Har bara hittat information om att vissa har överdoserat med flit då det ofta skrivs ut till människor med drogproblematik pga att det inte är beroendeframkallande.
Svar på tråden Sömn och insomningstabletter och gravid