Kvinnor mår bättre som singlar än män?
Ja.
Rent generellt så mår kvinnor bättre.
Det är bara att titta på mitt egentligen äktenskap.
Min man och hans vänner träffas aldrig. Vet inte varför. Jag umgås mycket med mina väninnor. Om vi skilde oss skulle mitt nätverk vara enormt mot hans.
Vi har två barn och lever ojämställt.
Vi lever ojämställt eftersom min man har har en lat fru och han gör 90% av allt hushållsarbete. Han tjänar runt 10 000 mer än mig.
Jag vet att jag borde göra mer här hemma, men han är mer pedantiskt lagd och är på mig om att jag lägger kläder på hög och inte tar ut soporna.
Jag borde skärpa till mig, men jag är lat. Vi är båda högutbildade med bra jobb.
Nu ska vi köpa en robotdammsugare för att slippa dammsuga (eller han slipper!), vilket jag tycker är en utmärkt idé.
Om vi någon gång lämnar varandra ska jag bo i en liten lägenhet där man inte behöver göra så mycket. Däremot så vill jag nog inte ha en ny man. Vi har varit gifta i tjugofem år och jag skulle inte vilja börja om med någon ny-då lever jag hellre själv. Han är en fantastisk man som står ut med sin fru och jag tvivlar på att så många andra skulle göra det.