Inlägg från: Anonym (Fråga) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Fråga)

    Oetiskt med äggdonation

    Obs. Jag har inga problem med ägg- eller spermiedonation så detta är lite OT.

    Men funderar ändå på detta att barn inte kan få reda på donator? Stämmer det? De som valt att skaffa barn som ensamstående kvinnor med hjälp av spermiedonation; har jag förstått det som att barnet kan få reda på vem donatorn är ibland?

    Hur funkar detta med tex risk för att barn blir ihop med halvsyskon utan att veta det, om man inte vet detta? Eller räknas risken för det som så försvinnande låg?

  • Anonym (Fråga)

    Fråga till TS: Hur ser du på öppen donation där barnet kan få reda på vem donatorn är och kontakta den personen som vuxen om det så önskar?

  • Anonym (Fråga)
    Anonym (Maja) skrev 2021-04-09 09:53:28 följande:

    Verkligen. Blir det inte barn så blir det inte - det går att hitta andra meningar med livet. Full förståelse för sorgen det skapar hos infertila par, men jag tycker inte att det självklara svaret är att skapa andras barn. Bättre att bli familjehem eller starta hundkennel eller ägna livet åt att jobba på kvinnojourer eller vad som helst i så fall.


    Har du barn själv? Har du det kan du inte ha full förståelse.
Svar på tråden Oetiskt med äggdonation