• Anonym (F)

    Skatteverket - snaskig info?

    Från Skatteverket kan du få taxerad inkomst och ränteavdrag/ränteinkomst från senaste godkända deklaration.

    Inkomsten är efter div avdrag och ev löneväxling som inte redovisas så summan är ingen absolut sanning om inkomst.

    Är inkomst av kapital negativt har personen mer lån än ränteintäkter. Men det säger ingenting om hur mycket aktier personen har eller hur mycket personen har på banken. Personen kan ha mycket i vinst som inte realiserats. Är inkomst av kapital högt kan det t ex vara försäljning av aktier, utdelning i eget aktiebolag eller så. Som skett just det året.

    Min poäng är, det går inte att få en speciellt bra bild av personens ekonomi med dessa siffror.

    Du får aldrig reda på hur hög belåning är på boendet eller en persons faktiska förmögenhet eller var inkomsterna kommer ifrån.

  • Anonym (F)
    Anonym (Ts) skrev 2021-05-17 09:09:21 följande:

    Det är en ingift släkting som plågade mig fysiskt och psykiskt när jag var ett barn. Jag var fattig och utsatt. Nu har jag det bra ställt och ett bra liv. Och så plötsligt dök dessa demoner upp och jag upptäckte att släktingen startat i en helt ny bransch och flyttat från sitt hus till en liten lägenhet och jag blev...ptja...nyfiken. Kommer kanske lämna det här men har inget till övers för de som plågar barn. Är du min släkting?


    Äsch kör på. Har personen bolag finns det sidor att söka på där också.
Svar på tråden Skatteverket - snaskig info?