Inlägg från: Friger |Visa alla inlägg
  • Friger

    Problem Med grannen

    TS vill inte ta det egna vattnet eftersom det går genom reningsverk och då kostar det pengar.

    Personligen tror jag grannen pluggade brunnen för att grannen var trött på snyltandet. Lite som att låna grannens bil för att inte slita på sig egen.

  • Friger
    Anonym (Vattenfråga) skrev 2021-05-20 01:05:04 följande:
    Här kan ni läsa att vi har rätt att nyttja vatten samt. Ledningar.

    Hon har de chans att byta bort servitutet mot att ge oss mark där vårat avlopp låg, men det ville hon inte så istället fick vi anlägga en ny brunn på vår tomt istället.
    Ge bort mark? Nä tro tusan.... Det är det nog få markägare som är beredda att göra. Prismässigt fattar jag det inte heller.. Du måste blanda in Lantmäteriet och dom är inte direkt billiga.

    Hon har ingen skyldighet att underhålla ledningar och brunn.

    Vattnet är otjänligt, det sa du ju själv. Det är hennes skyldighet att tillse att ingen kan dricka av vattnet av misstag tills dess att brunnen är renoverad.

    Lägg ner saken och använd ditt eget vatten istället. Gör som någon sa dra en ledning före reningsverket om det är ett så stort problem. Hur mycket bevattnar du med egentligen?

Svar på tråden Problem Med grannen