Inlägg från: QueenInTheDark |Visa alla inlägg
  • QueenInTheDark

    Present till Fsk-personal!

    Jag har beställt en posters med texten "tack för att ni har funnits för mig under förskoletiden, kram (barnents namn)"

  • QueenInTheDark
    Anonym (Lågstadielärare) skrev 2021-05-25 21:41:07 följande:

    Jag tycker det är helt ok med "förbrukningssaker". Saker som jag fått och gillat är tex. choklad, ljus, kex/marmelad osv, badlakan, blommor, fin tändsticksask, bok, kaffe, te, magnet med fin text om lärares uppdrag.

    Saker jag inte uppskattat: guldiga fat, ljusstakar, udda muggar, (Håller så klart god min ändå)

    Pyssel, kort osv är jag så klart också glad att få, och utgår ifrån att föräldrarna förstår att jag slänger dem. (så klart så att inte barnen ser) Det hade jag också gjort med en poster, så det tipset som någon gav tycker jag inte är så bra.

    Generellt försöker jag avstyra presenter, men har gett upp försöken.


    Ojdå! Kastar postern när den anländer.
    Ett lite större vykort med hälsning, de kastas också?
  • QueenInTheDark

    Vad olika de är.
    En vän hade stickat vantar och halsduk till mig och kom med de på jobbet.
    De åkte i soporna :-/

  • QueenInTheDark
    Anonym (Lågstadielärare) skrev 2021-05-27 18:55:18 följande:
    Var tänker du att pedagogerna ska sätta upp postern med "Tack för ..., från XX"?
    I personalrummet. Jag har haft barn på den förskolan i 19 år då alla mina barn har gått där och samma personal har jobbat där i 15 år.
    Kanske jag som tycker vi har mer kontakt än "här har du min unge, nu åker jag till jobbet. Hej"
  • QueenInTheDark
    Holy93 skrev 2021-05-28 00:00:21 följande:

    Skulle köpa någon handtvål och kanske handkräm från rituals. Antar att de tvättar händerna väldigt mycket nu i dessa tider och då kan de ju i alla fall få lukta gott, samt att de spritar händerna så mycket att händerna går sönder. Vanlig förbrukningsvara med andra ord, finns många fina presentaskar därifrån och går alltid åt.


    Dålig ide. Är just den pedagogen allergisk mot parfym kastas presenten eller så tycker pedagogen att den inte har plats i sitt badrum 
  • QueenInTheDark
    Anonym (M) skrev 2021-05-28 08:18:43 följande:

    Vår dotter går sista året på föris och vi vill visa vår uppskattning för deras arbete. Men vi väljer att ge något till förskolan istället då alla pedagogerna har varit mer eller mindre involverade (och fantastiska). Så jag frågade vad de önskar sig, så ska köpa nya långhopprep iår, så dottern har valt ett hopprep och ett tvistband. Jag får hoppas de inte kastar det ;)


    De åker i soporna direkt. Är ju inte hela förskolans barn som kan använda samtidigt och de är ju orättvist så de går nog bort
  • QueenInTheDark

    Väldigt många negativa människor i denna tråd.
    Finns många anledningar till varför allt är skit om man tänker negativt.
    Ett tips till er som jobbar med våra barn och som vaknar på fel sida, snälla lämna in en uppsägning

  • QueenInTheDark
    Panduro skrev 2021-05-29 09:36:29 följande:
    Få förskolor har nog gungor så alla kan gunga samtidigt, sandlådetraktorer så alla kan köra samtidigt, hopprep så alla får varsitt eller docksängar så alla får natta varsin docka samtidigt. Däremot så är man ganska bra på turtagning på förskolor.
    Håller med. Livet är inte rättvist
  • QueenInTheDark
    Anonym (M) skrev 2021-05-29 08:37:18 följande:
    Lustigt att du först klankar ner på mitt förslag och sedan klagar på hur negativa andra är.

    Det tror jag faktiskt inte, de har redan hopprep som de skulle börja byta ut. Det är dessutom långhopprep som två vevar och då kan många hoppa. Detsamma gäller tvistbandet
    Sjönk ner på dagisnivå en liten stund. Även solen har fläckar ;-D
  • QueenInTheDark
    Anonym (otacksam) skrev 2021-05-29 18:02:52 följande:
    Är vi negativa för att vi, som faktiskt är de som får presenterna, berättar hur fel det kan bli? Det gäller ju t ex bröllopspresenter också där man kanske får en tavla som det förväntas att man ska sätta upp fast man inte alls tycker om den- även om man uppskattar tanken.

    Jag förstår inte alla föräldrar i  tråden som inte tar åt sig, som fortsätter insistera att just deras presenter är undantag, som blir sårade av våra kommentarer trots att vi försöker vara tydliga varför vi säger som vi gör.
    Bättre och säga, tack men nej tack. Hålla på och förklara varför ni inte vill ha skiten ger negativ sinnesstämning och de oroar mig att människor med negativ inställning jobbar med småfolk
  • QueenInTheDark
    Anonym (otacksam) skrev 2021-05-29 18:28:05 följande:
    Läs alla våra svar istället för att sprida dålig stämning . Vi tar gladeligen emot en blomma, vin, choklad, en teckning eller ett muntligt tack.

    Du tänker att människor som jobbar med "småfolk" alltid är käcka, glada, positiva och självuppoffrande? Som inte får säga vad de tänker eller ha kritiska tankar? Känner du inga pedagoger? 
    Jag har jobbat som pedagog och delar inte eran syn på presenter från föräldrar MEN vi är olika.
    Jag var den enda som valde att umgås med ungarna på rasterna istället för sitta och fika så, jag "sticker ut"
  • QueenInTheDark

    Uppdatering från mig:

    Jag tänkte verkligen igenom vad som skrev i denna tråd och min ekonomiska möjlighet.
    Pedagogernas respons blev ett sms men ett jätte tack och hur alla blev rörda och kände i hjärtat att det blev väldigt glatt.

    Presenten då, 500:- till rädda barnen i gåvobrev. Jag tänkte så här, gärningen är framme så fort swishen är framme (ändamålet blir oavsett vad) och vad förskolan gör med pappret/gåvobrevet är inte min huvudvärk

Svar på tråden Present till Fsk-personal!