• MalinJ

    Vi som försökt en längre tid - första barnet

    Teriz skrev 2023-03-02 15:41:51 följande:

    Halloj! Jag håller alla tummar för er som har BIM denna veckan. Spännande dagar. Själv har jag precis vart på min gyn undersökning. Här kommer en liten lång beskrivning vad jag fick göra för den som orkar läsa. 


    Nu har jag vart på min undersökning. En missfallsutredning då jag gått igenom 3 st efter varandra. 


     


    Vi gjorde VUL där allt såg bra ut. Hon såg oxå att mensen var på gång (lite blodiga flytningar) så det känns jätte bra att börja om på en ny cykel snart. Vi har ju haft sex senaste veckorna men verkar inte som det tog sig nu. 


     


    Livmodern såg fin ut. Mina äggstockar såg normala ut och hade många äggblåsor (tror jag hon sa).  Hon visa mig på skärmen och jag såg liksom alla små prickar runt om stocken, hon sa att det bådar gott för ägglossningen. Även cystan som sågs förut var borta. Känns sååå skönt!


     


    Fick ta blodprover. Dels för sköldkörteln och även för något annat som man kan få medicin som heter trombyl för. Minns inte exakt varför men uppfatta det som att de hjälper kroppen att inte stöta bort en graviditet. 


     


    Så? nu väntar vi svar från blodproven. Det kan ta några veckor. 


    Ser dom något avvikande på dessa får jag nån form av medicin. Skulle dom se bra ut går vi vidare med fler blodprover på både mig och mannen. 


     


    Vi har därmed bestämt att ta det lite lugnt och inte planera in efter ÄL men såklart mysa om lusten faller på haha. 


    Det känns skönt att få svar från proverna först och kanske kunna få ev medicin ?i tid? om det behöver när vi förhoppningsvis plussar igen. Det här känns som en nystart för oss. Så vi hejjar på bebis 2024!! 


    Men du! Klart vi orkar läsa ❤️

    Men vad glad jag blir och höra att allt ser bra ut och att du äntligen fått en undersökning som nu också såg bra ut.
    Lika med cystan, skönt det försvunnit.

    Då får vi vänta in blodproverna nu då Och hoppas att allt ser bra  ut även där.

    Jaaa heja heja och bebis 2024 ❤️
  • MalinJ
    Teriz skrev 2023-03-02 17:33:00 följande:
    Verkligen skönt att veta att det står rätt till. Sen vad blodproven visar ja det kan ju kanske behandlas 😍 Även fast det blir ytligare en väntan nu så känns det som mindre stress för jag vet att hjälpen är påväg typ. 
    Förstår verkligen din känsla där.
    Nu håller vi tummarna för allt gott ☺️

    Jag ska fan ringa dom igen, måste för fan få min tid nu för vårdsgarantin på 3mån är ju sen länge om det gäller från när man ställs på kö. Ugh! 
  • MalinJ

    Mathilda, tja dom ska ha skrivit in mig i oktober, i mitten på oktober tror jag. Osäker på datum och när jag pratade med dom sa hon att jag skulle fått kallelse i december men att dom har ont om personal. 


    Så 3 månader har iaf gått, blir väl snart 5 månader isåfall. Så kanske ska ringa dom igen.
    Det är ju inte dåligt för som du säger så ska dom isåfall skicka en vidare men nu har dom ju specialister på Borås så Är väl säkert därför dom inte kan skicka mig vidare om inte till annan stad?

    Men ska ringa dom absolut för nu måste jag för fan få komma! 

  • MalinJ

    Här är min graf för dagen 😱
    Börjar likna en graviditetsgraf men var neg test igår och idag är boobsen borta, så mensen kommer nog pp söndag. 


    Dock svider det en del i min mage, har varit torr i natt och inget när jag var på toa i morse. Men tror det säkert kommer mer vid nästa toabesök. Känns som det! 🙈

  • MalinJ
    Teriz skrev 2023-03-03 10:12:00 följande:

    Är ingen expert på grafer eftersom jag inte tempar men låter ju så spännande eftersom den är så hög! 


    Håller tummarna för dig. Själv så fick jag mensen i natt. Så häftigt att läkaren kunde se att den va på gång. 


    Ja den liknar en del gravida grafer nu från när jag satt och sökte på sådana men tror ändå detta kommer sluta i mens.
    Har svårt och tro att det är något eftersom mina ömma bröst också är puts väck. 

    Tack för stödet, flera i andra tråden som också hoppas och tror denna gången men jag är för inställd på neg eftersom testet igår var negativt med. 


    Ja det är rätt fränt hur dom kan se sånt där men också väldigt fascinerande. 

  • MalinJ

    Vad trist med mensen Vickan men vad skönt att du fick en så snabb tid för spolning. Nu får vi hoppas det hjälper och att det ser bra ut. 

    Ja tempen är verkligen hög och fin och jag har varit torr hela dagen fram tills för en stund sen då började flyttningarna komma igen, men rosa/grumlig färg, svårt och förklara. Förra månaden hade jag inte den sortens färg på det. 


    Ska ha mens om två dagar så tror den kommer dippa imorgon, brukar kunna gå upp 1-2 dagar före mensen. 

    Skulle den mot förmodan ligga högt imorgon fortfarande så kanske jag tar ett test eller så väntar jag bara ut mensen. 

  • MalinJ
    Vickan31 skrev 2023-03-03 16:17:29 följande:
    Tack snälla, jag försöker verkligen se ljuset i mörkret, att jag ska få träffa läkaren redan på torsdag och höra mer om väntetiden samt kolla på äggledarna Hjärta

    När tempen håller sig hög så här nära BIM får man ju onekligen upp hoppet, men jag förstår att du inte vågar hoppas för mycket eftersom det verkar vara lite spottings fortfarande (vilket dock kan bero på en graviditet också förstås). Jag fortsätter att hålla tummarna för dig, och hoppas att du får en fin helg! Glad
    Ja jag hoppas verkligen det blir bra 😃

    Ja men precis, men ja jag fick lite spottings igen även om det vet lite senare Under dagen men ytterst lite och varit torr igen sen dess. Vet inte vad detta ska betyda?
    Färgen är verkligen svår och tyda också, grisrosa, matt rosa? Hahaha
  • MalinJ

    Här inne skriver ni massor och jag kan bara hålla tummarna för at det går bra med allt, tesett, ägglossning och allt därtill.

    Jag var väl förberedd på att det inte gått vägen denna gången heller men. Är min temp var fortsatt hög igår så kände det som att kanske ändå. 


    Men mensen kom så det är bara och försöka se fram emot nästa omgång igen. och hoppas igen.

    Kram på er alla

  • MalinJ

    Hej på er,
    jag lyser med min frånvaro, varit mycket så har inte hunnit helt enkelt och sen är det en tråkig period ändå. Haha

    Men min mens har inte varit som den brukar, knappt blodat, och igår borde jag nog regga det som spotting och idag sista dagen har jag inte haft något. Så ah, 3 dagars mensperiod och det har nog aldrig hänt.
    Alltid haft 5 dagar och då är det helt annat!

    Får se vad det blir av denna skit 🙈 knappast något bra ägg iaf.

    Härligt och lösa in alla framgångar, skönt med läkartider för er.

  • MalinJ
    Melsson skrev 2023-03-10 20:05:10 följande:

    @allgoodnamesrgone Nä men åh vad typiskt då kan ni inte tjuvkika! fast det är iofs bra med för det är ju lite svårt att tolka vissa provsvar med😅 Ja förstår dig helt, det är så skönt när man väl är ?uppfångad? av vården, det känns tryggt att veta att hjälp finns. Jag gjorde spolningen privat men jag tror att dom flesta gör det i en utredning, så ni kommer säkert prata om spolning och bli erbjudna det på ert första besök. 


    Jag skulle rekommendera att säga till föräldrarna ändå. Du kan ju berätta som det är, och sen säga att du inte orkar prata om det mer eller vill att dom ska fråga om det utan att vill du berätta något så bestämmer du det. På det sättet slipper du också frågor som ?Ja man undrar ju om man nååååågonsin kommer få barnbarn är det inte dags??????. såna frågor kan ju vara så sjukt sega att få! 


    @Vickan Vad spännande att läsa om din spolning, och så skönt att inte blockeringen hade blivit värre, låter ju nästan som den blivit liiiite bättre?? 


    Men du SKOJAR? Alltså att ni ska behöva sitta och åka ner till sthlm?? Det är ju helt sinnessjukt. Hoppas verkligen att dom får förnyat ?kontrakt?. tänk Kostnad och tid för folk i norr liksom, känns ju helt åt helvete. 


    Dock skönt att det ser ut som att ni kan få göra IVF lite snabbare? Det måste ju vara en himla lättnad❤️❤️ Även om vi såklart hoppas på en liten bebbe på naturlig väg!! 


    @MalinJ Åhh Malin vill bara ge dig en kram, känns som du har det tufft nu?❤️ Det kommer lösa sig, ni kommer få bli föräldrar det lovar jag! Och du, att blöda mindre är inte något dåligt, helt normalt att blöda tre dagar, jag brukar bara ha mens 3-4 dagar och typ bara en dag jag behöver använda tampong. Frågade läkaren om det och hon sa att det var helt normalt!! 


    Jag själv har åkt på mellanblödningar denna månad igen, så tror att jag ska kontakta kliniken och fråga om det, tror det är progestoronbrist. Jag körde ju ett litet test förra månaden med vagitorer jag hade kvar sedan vi gick privat, och då blödde jag ingenting från ÄL till BIM. Så ska be om ett progestoronprov och att dom skriver ut det. 


    Glad helt till er alla❤️ Hoppas ni får en fantastiskt mysig helg!


    Haha ja nej jag vet inte riktigt vart jag står just nu. Börjar gråta för fan minsta lilla gällande barn.
    Ett program jag och min sambo brukar se killen i det har nu fru och börjat ett eget program med henne och i det avsnittet visa dig sig att dom ska ha barn.

    Man fick följa med på deras ultraljud och höra hjärtat och jag blev så sjukt ledsen så min sambo fick trösta mig. Usch det är så jobbigt i dom situationerna.

    Tanken på att kanske aldrig få ett barn börjar ta stryk och då är ändå vi ganska kort jämfört med andra som försökt längre liksom. Förstår inte hur man klarar av det.

    Tack för fina lugnande ord ❤️
    Jag har liksom aldrig haft det konstigt med mens lr ja fan inget med min cykel och det tar stryk också för mig för jag känner inte igen något. :( 

    Men jag hoppas det kanske vänder detta år, jag vill det ❤️


    Men vad tråkigt att även du fått mellanblödningar. Det är inte kul. Ja du får kolla upp det.
    Vill också göra det tror jag. 


    Hoppas du får hjälp snabbt med det 😊

Svar på tråden Vi som försökt en längre tid - första barnet