• kosdlfosdf

    Ska ta snacket med min fru imorgon - ber om stöttning

    sextiotalist skrev 2021-06-15 16:59:32 följande:
    Men det går ju inte att bortse från att hon har betett sig illa. Jag är rätt säker på att sexet hade de kunnat hantera om hon inte betett sig som en bitch (vilket hon enligt ts var väl medveten om att hon gjort)
    som du säger, enligt ts, kanske vi ska vara försiktiga med att kalla andra bitchar innan vi har alla sidor.

    jag skulle inte vilja vara i ett kärlekslöst eller sexlöst förhållande men jag vet också att det finns en del män som trots att dom påstår att dom hjälper till hemma knappast gör det, som klagar och gnäller medans tjejen får göra allt, som ylar om att tjejen gått upp 3 kilo medans deras chipstuttar fladdrar i vinden och kissfläckarna aldrig torkar på kalsongerna.
    med andra ord vi vet inte alls hur hennes version ser ut och tills dess kanske vi inte ska kalla någon för bitch baserat på vad en man säger som inte ens klarar av att prata med sin fru utan sitter och hänger ut deras liv på Familjeliv. tänk om hon efter att ha mått dåligt, tagit hand om barnen som kanske är förstörda sen hittar deras liv uthängt på familjeliv?

    nej Ts borde man-up och styra upp saker istället för att ynka sig här, jag får lite vibbar att han fiskar efter kvinnor här, tydligen vågar han inte vara ensam och fler män och kvinnor överlappar ju förhållandena för att dom inte vill vara ensamma.

  • kosdlfosdf
    sextiotalist skrev 2021-06-15 17:34:29 följande:
    Inte mitt intryck alls. Han söker stöd och bollning, precis kvinnor gör i motsvarande situation. Jag uppfattar det att han är en man som just nu har en stor sorg och hade nog önskat att det inte hade blivit så, nu styr han upp, han vill separera, meddelat detta och det verkar som att han, trots sin frus tillfälliga förändring, kommer genomföra detta. 
    Vaddå inte vågar vara ensam, det är ju han som vill separera, inte hon.
    det är ju han själv som har skrivit att han visste att dom inte var kompatibla från början men att han inte ville vara ensam, det är alltså inte hon som har förändrat sig utan hon är som hon alltid varit utan det är ts som hoppades hon skulle förändra sig men hon var ju ärlig och har varit sig själv hela tiden och inte ändrat på sig han har alltså slösat bort en massa år inte bara för sig själv utan för henne också som dom kunde ha varit med någon annan och nu är det ju barn inblandade också.
    Anonym (Nervös) skrev 2021-06-14 19:09:43 följande:
    Ja det är en berättigad fråga. Jag visste ju om detta från början, och sexlivet var inte lysande ens då vi var nykära. Allt annat stämde dock så bra så jag blundade och tänkte att det där kommer att ordna sig bara jag ser till att gå "all-in" och göra allt för henne -  då kommer hon att våga öppna sig mer och ge allt hon med...
    Det funkade inte dock...
    det är helt ok att söka stöd och bolla med människor men vi som lyssnar ska ju inte ha ensidiga glasögon på utan även betänka att det hennes sida kanske ser annorlunda ut, det förändrar ju inte hans beslut men kanske de råd vi ger.
    sen handlar det om respekt, tänk om din man meddelade dig imorgon att han ville skiljas, svårt och jobbigt och säkert förkrossande men tänk sen att du hittar en tråd på familjeliv där han hänger ut dig och ert liv, om man har småbarn så är det knappast det bästa man kan göra om man vill kunna samarbeta efteråt jag tycker ts borde man-up och prata med sin fru så att dom sen kan gå vidare inte sitta och söka bekräftelse på nätet, har han bestämt sig så är det ingen ide at skjuta upp på det, om han nu inte är ute efter att hitta någon tjej som tycker synd om honom och ska hjälpa han genom den svåra perioden för stackars stackars han.. och kanske dom låter han få doppa lite också.

    nej en vuxen man tar itu med saker även svåra och jobbiga
  • kosdlfosdf
    sextiotalist skrev 2021-06-15 18:02:46 följande:
    Så att han tagit steget och berätta att han vill skiljas är inte att styra upp. Det är säkert många kvinnor och män, som drar sig för att separera, som behöver tänka fram och tillbaka. Jag tycker det är bra att man bollar tankar på det här sättet. Det är sunt och klokt. Visst är det lätt att vara efterklok, men det är han inte ensam om.
    Jag, min fegis, tog 1,5 år på mig innan jag äntligen bröt upp och då fanns det varken barn eller gemensamt hem. Det tar tid innan man når fram till detta steg. Alla är inte impulspersoner och behöver vända och vrida tankarna och låta beslutet mogna fram
    men va? han har ju inte berättat för sin fru än så nej han har inte styrt upp något, hon har ju inte en aning, du och jag totala främlingar vet ju mer.

    hade du valt att bli ihop med någon som du från början visste du inte var kompatibel med? det är en sak att folk förändras och att man då går skilda vägar men här visste han ju redan från början men valde att gifta sig bara för att han inte ville vara ensam,det tycker jag är fult och fegt inte att efter flera år inse att man växt ifrån varandra och har olika syn på livet nu. förstår du hur jag menar?
  • kosdlfosdf
    Anonym (Nervös) skrev 2021-06-15 19:26:15 följande:
    Nej jag hade sparat snacket tills barnen somnat men nu gick hon och lade sig innan barnen. Jag fegade ur med andra ord.

    Nu börjar tvivlet sätta in dessutom? så sjukt svårt detta?
    nu tar du och ger henne respekt och säger som det är!
    förtjänar inte också hon att veta sanningen eller ska du lura henne ett par år till och sen lämna henne? ska hon slösa bort fler år på en man som inte är ärlig och som drömmer sig bort

    ge henne samma chans att hitta någon som älskar henne och vill vara med henne
Svar på tråden Ska ta snacket med min fru imorgon - ber om stöttning