Anonym (Kravlös) skrev 2021-07-07 19:14:13 följande:
Nej. Först ska vi definiera hur folk upplever otrohet och om det innebär ett "svek" för alla. Nej, det gör det inte.
Jaha, så folk gillar att människor de litar på ljuger för dem... ja där ser man. Och det är säkert jätte jättevanligt.
Anonym (Kravlös) skrev 2021-07-07 19:14:13 följande:
Sedan kan vi konstatera att väldigt många förhållanden som fortsätter och till och med blir starkare av något som skakar om det på ett eller annat vis. Alltså accepterar väldigt många det och även det argumentet faller.
Sedan kan man konstatera att de allra flesta INTE bedrar sin partner och av de som gör det och blir påkomna så är det bara drygt hälften som förlåter och av de som förlåtit är det bara en liten brådel som fortfaande ihop efter några år, och av de som fortfarande är ihop är det väldigt väldigt få som upplever att förhållandet blivit bättre, de allra flesta är kvar för barnens skull och mår skit.
Anonym (Kravlös) skrev 2021-07-07 19:14:13 följande:
Att en partner bedragit mig innebär ju inte heller att den kommer att göra det fortsättningsvis. Nästa tankevurpa från din sida.
Absolut inte en tankevurpa, jag skrev att även du inte vill leva med en lögnare och det bekräftar ju du nu genom att skriva som du gör för om du förlät honom i utbyte mot att han INTE skulle fortsätta bedra dig så gillar ju inte du heller att man går bakom din rygg och ljuger för dig..... alltså en tankevurpa från DIN sida.
Anonym (Kravlös) skrev 2021-07-07 19:14:13 följande:
Och jo, vad man anser och värderar ändras med tid. Både parternas värderingar enskilt och de gemensamma i förhållandet. Inget är konstant.
Om man förstätter vara ihop i utbyte mot att ens partner slutar gå bakom din rygg så har ju inte värderingarna förändras man vill ju fortfarande inte att personen ska svika och ljuga, man har bara förlåtit att personen gjort det förut. Och för att förlåta någon fär ett misstag så måste det ju betyda att det personen gjorde var fel, annars kan det ju inte vara ett misstag.
Jo att förtroende är en grundpelare för alla slags förhållande ÄR en konstant. Och ärlighet är det som gör ett förtroende möjligt, så även det är en konstant.
Dina argument haltar och du motsäger dig själv,