Är invandringen en belastning?
Anonym (Tvillingmorsan) skrev 2024-06-28 18:14:15 följande:
Sveriges stora invandring de senaste decennierna, har lett till misslyckad integration, som i sin tur har lett till den kriminalitet vi har. Det förklarar inte all kriminalitet naturligtvis, men mycket av de "importerade" problemen.Invandring i sig har aldrig varit problemet. Det handlar om hur många som kommer, vilka som kommer samt hur integrationen fungerar.
Vi har vida överskridit vår integrationskapacitet. Nu ser vi resultatet. Det är också detta som skiljer oss från våra grannländer, som också har integrationsproblem, men inte alls i samma utsträckning.
Nu försöker SD uppfostra våra barn till rasister också med skojiga klipp på Tiktok från anonyma konton. Det måste vi sätta stopp för så att hatet inte förgiftar en generation till och sunt förnuft kan göra comeback en vacker dag.