Inlägg från: Anonym (Maja) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Maja)

    Vem uppfostrar msnsbebisar?

    Anonym (Beep) skrev 2021-08-28 09:59:34 följande:

    Intressant. Konsekvensen är alltså att kvinnor bär ansvaret för mäns dåliga beteende gentemot kvinnor. Män saknar inflytande över sitt beteende och allt kan lastas på kvinnor.

    Vad skönt att vara man, helt ansvarsbefriat!


    Varför skulle en vuxen person vara ansvarsbefriad för att personen är uppfostrad ac en kvinna? Och varföe gäller det i så fall bara män? Även de flesta kvinnor är ju främst uppfostrade av kvinnor.
  • Anonym (Maja)
    Anonym (Beep) skrev 2021-08-29 08:52:15 följande:

    Du missförstår:

    Varför skulle män vara ansvarsbefriade när det rör sina barns uppfostran?

    Uppfostrar inte män barn? Jo såklart de gör. Frågan är varför Drottningen anser att det bara är kvinnor som uppfostrar barn och varför mäns uppfostran inte räknas.


    Vem har sagt att män skulle vara ansvarsbefriade?

    Drottningen har väl heller inte skrivit att det enbart är kvinnor som fostrar barn.

    Men om man ser till de som är vuxna idag (och i synnerhet ur ett globalt perspektiv) så är det vanligare att mamman har tagit det största ansvaret för fostran och omvårdnad än att pappan har det. Ska du säga emot det är det ju på faktaabasis. Säga att det inte stämmer utan att pappor till nu vuxna barn varit lika delaktiga i fostran som mammalr (på gruppnivå).

    Du tycks tolka in åsikter som inte står.

    Det som Drottningen skriver är ju uttryckt som ett konstaterande av rådande situation och inte en värdering eller en åsikt om att män ska vara ansvarsbefriade.
Svar på tråden Vem uppfostrar msnsbebisar?