Inlägg från: Robert 558 |Visa alla inlägg
  • Robert 558

    Varför var du otrogen?

    Hej, några frågor till dig som varit otrogen.

    Vad fick dig att gå över gränsen?
    Hade du varit det innan?
    Värt det?
    Skulle du kunna göra om det?
    Förstod du hur djupt det kunde såra?

  • Svar på tråden Varför var du otrogen?
  • Robert 558
    AMPEG skrev 2021-09-11 08:10:13 följande:

    En längtan efter beröring, att få visa mig naken för någon. Så jag gick på Thaimassage. Helt underbart på alla sätt.

    Längtan efter att också få röra någon annans hud/kropp infriades såklart inte , men bara att vara naken med någon och bli mjukt, vänligt och sensuellt berörd fick uppväga det.

    Vill göra det igen, men såklart rädd att bli avslöjad på något vis. Har hänt 2 gånger.


    Dags att skilja sig? Det där kan du ju få i ett förhållande.
  • Robert 558
    AMPEG skrev 2021-09-12 08:44:16 följande:

    Skilja sig? Såklart har saknaden av sex och beröring någon gång fått mig att söka efter det, men ALLT,ALLT,ALLT annat är så bra.

    Men.....det är en viktig, och påträngande del som saknas. Tar egentligen alldeles för mycket energi, gnager alldeles för mycket och sordinerar.

    Självkänslan får en törn, och får mig att inte fullt ut våga vara den jag vill vara i förhållandet.


    Trist läge du hamnat i. Värt att starta en tråd om för att få råd i? I ditt läge kan jag ha förståelse, med reservation för att att jag inte vet orsaken till varför ni inte är fysiska med varandra.
  • Robert 558
    AMPEG skrev 2021-09-12 20:42:30 följande:

    Tack för vänligt bemötande. Ja....vad som hände funderar jag också på. Klimakteriet, slemhinnor är nog ursprunget enligt henne. Min älskade är lite äldre än mig. Sen klumpade väl jag mig, fortsatte antyda ekivokt, fortsatte visa mig naken för henne, fortsatte smeka henne, vara med när hon bytte kläder, nät hon var naken. (Alltid vita sportunderkläder, så sexigt).

    Förstår själv att det varit irriterande. Så försöker jag låta bli, av respekt för oss båda. Jag känner mig tämligen patetisk, vem vill se sin partner springa runt och "blotta" sig. Och så blev det en ond cirkel, en nedåtgående spiral av frustration och oro. När jag hålla mig s a s på mattan en tid så blir det ett nytt klumpigt försök. Och sen sitter dummerjönsmössan där igen. Ingen behaglig känsla alls.


    Ingen orsak. Har du testat att prata med henne? Du skriver att allt annat är bra, men kommunikationen verkar halta lite. Att känna lust till någon tycker inte jag ska behöva rendera i att man känner att man får på sig "dummerjönsmössan". 
Svar på tråden Varför var du otrogen?