Linnie skrev 2021-10-06 15:53:44 följande:
Men pro lifers i U.S är ju bara pro birth oftast.
De skiter fullständigt i ungen när den väl är född. Den ska inte få tillgång till sjukvård, högre utbildning eller få vara med sin mamma i fler än 3 månader om mamman inte har råd att stanna hemma längre utan lön.
Men den ska ständigt vara i en värld där det finns fler vapen än människor, sjuka sekter och folk som tycker barnet får skylla sej själv om den inte har föräldrar som kan betala för vad barnet behöver i livet.
Å Gud nåde om det görs fler satsningar på välfärden eller gratis sjukvård åt alla, för det är "socialistiskt!!!!!!". Alla pro lifers over there är livrädda för allt som gynnar alla.
Men svenska pro lifers är kanske lite snällare? Har faktiskt sällan stött på någon.
Har en väldigt nära släkting som jobbade som kyrkoherde hela sitt yrkesverksamma liv (förutom de vanliga präståren som kom först då förstås). Denne släkting är inte emot abort.
Har aldrig gjort en abort själv och kan ju aldrig veta hur jag skulle reagera.
Det ska ju verkligen inte användas som ett preventivmedel, men självklart måste det få finnas, om inte kvinnans liv är värt att skydda enligt dej så är väl åtminstone barnens liv värda att skyddas?
Att födas av en mor som vet att hon inte skulle bli en bra mamma är väl att vara schysst mot barnet.
Att få rätt att leva är inte alltid det mest fördelaktiga. Och handlar det om liv så borde väl inte män runka heller? De dödar ju en massa spermier varje gång det sprutas, dessa får inte ens en värdig begravning?!
Du kan inte jämföra döda spermier med att ta bort foster.