Inlägg från: nomina |Visa alla inlägg
  • nomina

    BF juni 2022

    TheSwedishKiwi skrev 2021-12-12 23:59:22 följande:

    Fick i fredags veta att jag inte blir förlängd på mitt nuvarande jobb efter provanställningen som tar slut i mitten av januari. Vi kom inte riktigt överens om flexibiliteten i arbetet då de ansåg att jag ska vara på kontoret 100% och jag inte känner mig bekväm med det, varken under graviditeten eller efter. Tycker det är oansvarigt av dem att kräva att man pendlar till jobbet dagligen speciellt nu när covid blossat upp igen. Jag vill inte utsätta mig för den risken just nu känner jag. Men undrar om man kan hitta ett nytt jobb där de accepterar att man är gravid, är väl inte så sannolikt.. stressigt värre. Tur att man har A-kassa!


    Riktigt dåligt av arbetsgivaren. Rekommendationer just nu är ju dessutom att jobba hemifrån om möjligt! Ffa om en medarbetare är gravid tänker jag...!

    Jag har själv precis fått en anställning och jobbar då hemifrån, känns så skönt med tanke på covid och graviditeten.

    Sen hoppas jag att jag kan kunna få en fast anställning till sommaren. Vet inte om jag ska berätta eller ej, kommer troligen fixa mitt jobb ganska långt fram i graviditeten så skulle kunna undvika att berätta det. (BF i augusti-sorry om jag raidar er tråd) ;)

    Men som du säger, som tur är finns a-kassa! Passa på att ta tillvara på tiden att vila och ta hand om dig <3
  • nomina
    TheSwedishKiwi skrev 2021-12-13 13:08:28 följande:

    Ja jag tycker faktiskt det är oansvarigt av dem då 70% av mina arbetsuppgifter kan göras hemifrån, men inte mycket att göra åt saken. Bara att acceptera läget och gå vidare. Jag har inget starkt behov av att jobba då jag har andra saker jag kan sysselsätta mig med, såsom mina hobbys, så för mig gör det inte supermycket om jag inte hittar något innan föräldraledigheten, men man vill ju inte heller utnyttja a-kassan om det inte är ett måste.

    Får man fråga vad du jobbar med som kan jobba hemifrån? Jag skulle vilja hitta ett yrke där man inte är så låst till kontoret.


    Jag jobbar som veterinär så kommer att jobba enbart online med detta, dock på 60% på eget önskemål.

    Näe såklart vill man inte utnyttja, men man kanske inte är så het på arbetsmarknaden och i de flesta arbeten så kan man inte undanhålla att man är gravid. Det är ändå en trygghet att a-kassan finns för att putta till lite extra i kassan!
  • nomina
    TheSwedishKiwi skrev 2021-12-13 14:15:41 följande:

    Ah ok, jag förstår! Skönt för dig att kunna jobba enbart online under graviditeten!

    Jag skulle känna mig väldigt obekväm med att inte nämna i intervju att jag är gravid, och sen ta upp det efter att jag fått ett jobb. Så min plan är att vara 100% ärlig, och så blir det sedan upp till dem om de anställer mig eller inte! Då känner jag faktiskt inte att jag har gjort något fel i alla fall.


    Ja såklart, jag fick dock beskedet typ samma vecka och det känns ändå för tidigt att berätta. Sen är väl risken att de inte vill förlänga tjänsten därefter, men jag får ta den. Chansen dök upp och jag tog den. Tycker de att man gör ett bra arbete så för man förhoppningsvis behålla jobbet ändå...! Jag vill iallafall gå på första ultraljudet först :)
Svar på tråden BF juni 2022