Min katt biter mig i huvudet!
Min katt brukar också "krafsa" mig i håret eller nafsa, för att jag ska klappa henne. Hon visar tydligt att hon blir nöjd när man klappar.
Hon gör så även när jag är vaken, och på andra ställen än i håret. Men när man försöker sova är det ju galet irriterande. Jag brukar helt enkelt knuffa bort henne när hon håller på så.
Stänga till sovrummet kanske blir värre för dig själv, katter brukar vara otroligt ihärdiga med att krafsa och jama.
Som andra skrivit, ha torrfoder framme på natten, håller hon på och stör dig, knuffa ner henne. Det är tålamodskrävande och man får göra det tusen gånger om, men de brukar ge sig åtminstone litegrann. Min katt brukar inte bita mig på nätterna längre men hon kan krafsa ibland, men puttar jag ner henne så blir hon skitsur och går iväg ett tag istället för att bara fortsätta.