• Ebo88

    Aurorasamtal

    Mlmt skrev 2021-11-12 00:00:15 följande:

    Hej,

    Ni som har gått på Aurorasamtal, hjälpte det er och på vilket sätt?

    Jag hade en väldigt traumatiskt första förlossning (höll på i flera dygn och dottern dog nästan. Trodde först att hon hade dött?) och har nu haft 2 samtal med en aurora bm men tycker inte att det hjälpt ett dugg. Hon har lyssnat på min berättelse men det enda hon sagt som återkoppling är ?du ska känna dig trygg, det kommer gå bra? om och om igen. Vet inte riktigt vad jag förväntade mig, men något mer kanske?

    Jag nämnde också att jag nu känner mig ännu mer nervös med allt man sett på media te x intervjuer med olika barnmorskor som uttrycker bristande patientsäkerhet. Hennes svar? ?Du ska inte tro på allt du hör i media?. Ok?så en tv intervju med en bm är alltså fake news??

    Nämnde också att jag skulle känna mig tryggare med ett planerat snitt och där sa hon direkt ?nej, det kan jag säga redan nu att du inte kommer att få hur gärna du än vill det?.

    Vet inte?.känner mig bara tom och uppgiven. Vet inte hur ni andra lyckades få den hjälp ni behövde av dessa aurorasamtal.

    En månad kvar innan BF och gråter och har panikattacker nästan varje dag. Orolig för när det drar igång?hur kommer man vara då? Hade verkligen hoppats på att kunna bli stärkt av dessa samtal.


  • Ebo88
    Ebo88 skrev 2021-11-12 06:10:22 följande:
    Sa hon varför du inte skulle få ett snitt ? Av vilken anledning skulle du inte? Tycker bara inte att hon ska avfärda det hux flux.
  • Ebo88
    Mlmt skrev 2021-11-12 07:26:45 följande:

    Tack för era svar!

    Hon menade på att min förlossningsrädsla inte är skäl nog för att få ett snitt beviljat. Hon avfärdade det hela väldigt snabbt och sa att det jag skulle kunna erbjudas istället är en planerad igångsättning kring BF. La även till ett ?om det blir som sist för dig, och om situationen kräver det kanske det blir ett akut kejsarsnitt ändå? (jag födde vaginalt sist men med facit i hand borde de ha gjort ett akut kejsarsnitt).

    Förstår inte varför det skulle vara vara att föredra? Medför inte akuta kejsarsnitt mer risker än planerade? Känns riktigt bakvänt och oerhört frustrerande/ledsamt/oroväckande nu när förlossningen är runt hörnet.

    Jag ska definitivt efterfråga att få träffa en läkare, men efter att nu ha läst på om hur svårt det verkar vara att få ett snitt beviljat känns det ju hopplöst. Varför ska det vara nästintill omöjligt?

    Men summarum, vad är dessa aurorasamtal till för egentligen? Hon har inte sagt någonting som stillar min oro, hon har inte gett mig något verktyg för att kunna bearbeta min rädsla och mina förslag har hon nekat (planerat snitt och att få komma in och se avdelningen). Vad är poängen/syftet med dessa samtal? För att kunna bocka av rutan på att de ?hanterat? en traumatiserad kommande omföderska?


    Ett akutsnitt behöver inte innebära mer risk även om statistiken visar siffror på det. Mitt super akuta gick så bra, men mitt planerade höll på att kosta mig livet, akutop efteråt pga blödning i buken på 3 liter och jag låg 4 dagar på iva innan jag blev stabil och det inte var kritiskt längre.

    Men jag är gravid igen och ska snittas och litar på att allt ska gå bra.

    Men jag tycker som andra att du ska byta BM inför aurora samtal och prata mer om olika alternativ, därmed även snitt. Det ska inte bara avfärdas för att den BM anser en sak. Aurorasamtal är ju till för att samtala och prata och lyssna på dig och inte bara bestämt säga nej till ett önskemål. Visst att det kan vara svårt att få igenom men omöjligt ska det inte vara
  • Ebo88
    Nyfiken999 skrev 2021-11-13 09:36:13 följande:

    Åh vad ledsen jag blir att läsa över hur du blivit bemött!! :( <3

    Håller med alla övriga - be om att få byta samtalsstöd!! Det tipset fick jag även på profylaxkurs till förlossningen - att man kan byta ut sin barnmorska om man inte trivs med den personen.

    Jag vet inte om detta spelar in, men när jag pratade med min barnmorska om min förlossningsrädsla tidigt i graviditeten så sa hon att OM jag känner att jag verkligen vill göra ett kejsarsnitt så måste den processen initieras i vecka 20. Undrar om det skulle kunna vara detta som barnmorskan tänker på - att det är "för sent" att schemalägga ett planerat kejsarsnitt? :(

    Oavsett tycker jag absolut att du ska be om att få byta kontaktperson. Det är HELT ORIMLIGT att du ska gå runt med panikångest varje dag - du måste få hjälp och stöd i att hantera din rädsla <3.

    Som svar på din ursprungliga fråga: Ja, jag har varit på Aurorasamtal och kände mig mycket lugnare efter det. Allt dom säger hjälper inte eftersom det är personligt vad som funkar för en själv - men många saker hon sa kändes verkligen tröstande. Alla dom sakerna har vi skrivit ner i en lista och när jag får panik så kan min man påminna mig om hennes peppande ord och hur vi kan hantera olika situationer som skulle kunna uppstå..

    Återigen - tycker verkligen att du ska be om att få byta samtalsstöd. Var ärlig med att du har panikångest varje dag och hur dåligt du mår - dom måste ta detta på allvar och ge dig den hjälp du behöver! Lycka till <3


    Mitt planerade snitt bestämdes på ett aurorasamtal i v.26+3. Då satte dem v.37+0 men i v.34+0 så gick vattnet och låg inne på observation då det bestämdes att dom skulle plocka ut henne dagen efter. Det var stor risk att jag skulle föda för tidigt.

    Är gravid i 13+0 och satt datum för k.snitt är v.37+0 igen men jag tänker ha väskan packad i v.30 redan då jag är säker på att nästa också kommer att komma för tidigt
Svar på tråden Aurorasamtal