• Anonym (ppp)

    Stora arvstvisten- trolig följetong

    Anonym (Ringside) skrev 2021-11-14 18:58:42 följande:
    Jag skrev brev för att vi båda hade fått nog av visst beteende från hennes sida och jag är den i familjen som skriver, min man läser och godkänner. Vi var även bekymrade för hennes barn.

    Jag vill att i slutänden åtminstone rätt ska vara rätt. För det finns två bröder här som i princip förlorat sin far i förtid för att B har klamrat sig fast vid honom så att han tidvis inte ens fått svara i sin telefon själv- det gjorde hon ett tag! Vi har knappt kunnat ta en fika eller en lunch med honom ens de senaste åren utan att hon ska tränga sig på oanmält, med vilken dålig ursäkt som helst. Så angelägen är hon att behålla kontrollen över honom.

    Tycker du på allvar att det är girigt att ens undra var gränsen går för en annan arvinges ohämmade snyltande i åratal, efter den beskrivning som getts? Jag tycker nog att B är den giriga.
    Det låter osunt alltsammans, men det förändrar inte det faktum att du inte är "ursprungsfamilj" och det kan bli än mer infekterat. Jag håller med tidigare skribent om att din man ska ta detta men du stödjer honom i bakgrunden. 

    Men ni ska väl ha, eller har, advokat så det mesta lär väl skötas av denne. 
Svar på tråden Stora arvstvisten- trolig följetong