Inlägg från: Anonym (Enkelt) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Enkelt)
    Arcnice skrev 2021-11-23 13:43:43 följande:
    Vad menar du med att "allt han berättar om kursen är i koder"? Hur som helst så är dans just dans och inte något annat.
    Haha ta en titt på videon, gärna två minuter in ;) Bara dans... Ja jag säger då det... Skulle du vara ok med att din partner dansade så där...? Inte jag.
  • Anonym (Enkelt)
    Arcnice skrev 2021-11-23 14:13:54 följande:
    Jag vet redan hur bachata sensuell ser ut och skulle inte ha några problem med det.
    Är själv dansare inom moder foxtrot vilket kan vara väldigt intimt och nära men det är inte det minsta sexuellt för den sakens skull, och jag dansar med alla möjliga tjejer i åldrar runt +- 20 år från i egen ålder.
    Vissa är snygga andra är inte det minsta attraktiva i mina ögon, men jag dansar inte för att ragga på folk. Att gå på en socialdans är inte samma sak som att gå på krogen. Visst händer det att folk träffar en partner på en dans men huvudsyftet för den stora majoriteten dansare är att dansa inte att ragga. Så är det iallafall inom de danser jag håller på med.
    Kanske är det annorlunda inom bachata världen men det är inte det intryck jag fått från mina bekanta som håller på med latinodanserna.

    Nu har jag ingen partner men om hon vore för korkad eller för svartsjuk för att fatta att dans inte är samma sak som sex skulle jag dumpa henne. Hennes oförmåga att särskilja på saker är faktiskt inte mitt ansvar.
    Ja jag antar att en del är bekväma med att partnern gnuggar sitt underliv mot någon annans ben medan andra inte är det :)
  • Anonym (Enkelt)
    Anonym (man) skrev 2021-11-23 15:00:44 följande:
    Anonym (Enkelt) skrev 2021-11-23 14:17:57 följande:
    Ja jag antar att en del är bekväma med att partnern gnuggar sitt underliv mot någon annans ben medan andra inte är det :)
    Fast det är väl inte själva dansens "sensualitet" som är problemet ?

    Jag menar, är man kåt på någon annan så kommer man knulla ändå oavsett om man dansar bachata eller gammeltjoa. Och likadant tvärtom, är man INTE kåt på någon annan så spelar det nog inte någon roll hur mycket man gnuggar sig mot varandra, man kommer inte sneknulla ändå.

    Och har man förspel på dansgolvet ökar chansen att man vill ligga med sin danspartner. Rätt enkelt.
  • Anonym (Enkelt)
    Anonym (man) skrev 2021-11-23 15:20:30 följande:
    Du tror alltså på alllvar att det är vad man dansar som avgör om man är otrogen eller inte? Typ du knallar runt utan en tanke på att vara otrogen och så råkar du dansa bachata en kväll och PANG så blir genast kåt som ett djur och hoppar i säng med alla du dansar med? Men om du dansar gammetjoa istället så kommer det inte hända?
    Gud så tröttsamt med absurda påståenden...
  • Anonym (Enkelt)
    Anonym (man) skrev 2021-11-23 15:45:34 följande:
    Ja det är väldigt absurt att tro att det är vad man dansar som avgör om man är otrogen eller ej.
    Jag pratade om dig som skapar hela elefanthjordar av en fjäder....
Svar på tråden Är han otrogen?