• Leostar

    Hur börjar vi med Swinging?

    Bra svar av ?Erfaren man?.

    Lite tillägg, innan ni tar steget så se till att prata, prata lite mer och ännu lite mer. Att öppna upp för att vara flera mer eller mindre kräver god kommunikation i relationen. Var beredd på att ni kommer hitta känslor och sidor hos er själva och partnern som ni inte sett/känt förut, både bra och kanske mindre bra.

    Det finns bra podcasts att lyssna på som har tagit upp ämnet också. T.ex. Alla Våra ligg har nåt avsnitt om det sen kan jag rekommendera The Sexy Lifestyle med Carol and David, de har tagit upp just hur man börjar ett antal ggr.
    Googla på typ swingers first step eller nåt sånt så kommer ni hitta massa bra att läsa.

    Sidor att använda så känner vi att BC är bäst för att hitta andra par även fast själva siten är ganska skit? Som plusmedlem kan man även filtrera bort singelmännen, de kommer annars kväva er profil med meddelanden.
    Hemligg är en mycket trevligare sida men har lite väl hög tröskel för att hitta par, men däremot utmärkt för att diskutera och interagera med andra profiler.

    Klubbar så har vi varit på Club Adam & Eva (CAE) i Norrköping samt Par i Hjärter (PiH) i Solna och CAE är klart bäst men tyvärr stängd pga corona. PiH är helt ok men kan upplevas vara svårt att få kontakt med andra par om man inte gjort upp om det redan innan.

    Vad gäller regler och sånt så finns det några bra motton?. t.ex. den som vill minst bestämmer mest, dvs att om en av er är mer återhållsam kring detta så bestämmer den var gränsen går och kom då ihåg att hålla den tillsammans, det finns inget värre än om en part börjar försöka övertala den andre till att göra något den egentligen inte vill.
    Ska ni ändra på era egna regler så gör det efteråt inför nästa gång ni gör nåt sånt här, inte under själva akten.
    Inom swinging så finns det de som gärna sexar i samma rum eller de som kör soft swap (dvs ingen penetration) och de som kör full swap (Partnerbyte).

    Kom också ihåg, tar ni steget så kan ni inte få det ogjort, så gör bara det ni faktiskt vill.

    OCH!!!! Det finns inget ?taking one for the team?, ingen ska göra något den egentligen inte vill!

Svar på tråden Hur börjar vi med Swinging?