Inlägg från: Anonym (Gudfar?) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Gudfar?)

    Gudfar

    Jag har fått frågan att bli gudfar till ett barn i släkten. Jag sa direkt att jag är ju inte troende eller räknar mig som kristen, men dom vill bara ha en bra förebild till sin son säger dom.

    Jag vill inte göra föräldrarna besvikna och såklart vill jag vara en bra förebild för barnet. Men ändå. Jag är döpt och med i kyrkan men har tänkt gå ur eftersom jag absolut inte alls är troende. Valde att inte konfirmera mig av den anledningen.

    Vad lägger ni i begreppet gudfar och hur ska man tänka?

  • Svar på tråden Gudfar
  • Anonym (Gudfar?)

    Har ni några tips på hur man är en ?bra? fadder rent praktiskt?

    Att slicka en present på födelsedagen känns lite materialistiskt. Om jag blir bjuden på kalas kommer jag självklart ha present enda.

    Du som är kristen och fadder , hur ansvara du för den Kristina uppfostran? Läser bibeln för barnet då och då?

    Jag tänker mig att en bra fadder träffar barnet och gör något lite utöver det vanliga regelbundet. t.ex går till ett fik och tar en ?dop-fika? en gång om året och pratar om livets mening. Det har jag svårt att se att jag kommer att göra, även om det låter trevligt. Ska jag vara fadder vill jag vara en bra fadder.

    Vad gör du för ditt gudbarn?

Svar på tråden Gudfar