Panikångestattack, gravid vecka 36, farligt för barnet?
Brukar inte få panikångestattacker ofta men då och då och nu fick jag det efter ett bråk med min man , grät och hyperventilerade ganska länge. Undrar om det kan vara farligt för barnet? Tänker om bebisen kan få syrebrist för att jag hyperventilerade eller bli väldigt stressad? Önskar att jag bara hade kunnat ta det lugnt och andas lugnt men tyvärr är det inget jag kan styra över :(
Min man har åkt härifrån nu och jag har försökt lugna ner mig.
Har mått dåligt till och från och ätit antidepressiva innan graviditeten , nu har jag bara lergigan mot illamående och ångest men brukar nästan bara ta när jag ska sova så hade inte tagit det nu.. och det hjälper ju ändå inte när man får sån ångest.
Tyvärr har jag en jättestressig situation nu med konflikter i familjen , dåligt med min man osv .. Pratar med kurator på MVC redan..