Anonym (tvillingmamma) skrev 2022-02-05 23:23:24 följande:
Naturligtvis menade jag inte en helt ny garderob, men flickan verkar bara ha kläderna på kroppen. För en familj som har det gott ställt eller hyfsat ställt, är den extra kostnaden inte något problem. Men för en familj som själv har det knapert, blir det kännbart om hundralapparna skenar iväg. Jag tror inte att TS hade frågat här om hon inte hade en ekonomiskt ansträngd situation. Och nej, hon har inget juridiskt ansvar för flickan öht. Moraliskt är en annan sak. Kastar man ut sin dotters 15-åriga kompis? Jag hade inte gjort det, inte om det bara var tillfälligt.
Men hur mycket kläder behöver hon egentligen ha för att leva ungefär en vecka hos ts...? Hon har fått nya underkläder, det räcker. Kanske kan hon låna nån tröja av ts dotter till och med om hon absolut vill ha nåt annat en dag.
Du skulle bli förvånad över hur snåla en del kan vara även om de har gott ställt. Nu säger jag inte att det är så för ts, men jag skulle inte anta åt andra hållet heller.