Anonym (Orolig pappa) skrev 2022-02-07 18:37:30 följande:
Jag tänkte att hon får göra det som känns bäst för henne. Sen om inte det funkar får vi ju testa en annan metod, tänker mig att det är ett dumt drag att göra sig osams med henne och att hon vägrar prata om det, för det är ju ett väldigt viktigt ämne. Aldrig trott på att utskällningar funkar, det får ju bara personen att bli ännu mer osäker i sig själv:)
Nej, så resonerade jag med. Mina föräldrar bara skrek och var arga, när jag själv bestämt mig för sluta och var abstinent tyckte de att det var ett bra tillfälle att skälla ut mig dagligen.
Som själv fd missbrukare så har jag nog ganska lätt för att få sonen att lyssna på mina argument, han kan ju inte säga att jag inte förstår. Ska kanske tillägga att jag sa att drogtesterna var för att hjälpa honom fatta rätt beslut ett tag framöver och att han själv höll med om att det var något han kunde gå med på.
Nu var min son mycket yngre än din dotter och var inte myndig, det gör ju också en viss skillnad.