• Anonym (äää)

    Han drar långt ifrån oss

    Anonym (Enkelt) skrev 2022-02-24 07:15:14 följande:

    Rätt enkelt. Han får komma och besöka er skulle jag säga, det är han som valt att bo så långt bort. För äldre barn kan det bli så att du måste betala för besök för er/dem till honom också, på lov och sånt. 12-åringen är så gammal att hen får välja själv.

    Se till att han skriver under att du ska ha enskild vårdnad, det är inte rimligt eller praktiskt att ha gemensam med det avståndet. Skulle du ta det till tingsrätten skulle de ge dig rätt till det på under fem minuter.


    Nej gemensam vårdnad kan man få ha kvar ändå. 10 timmar är inget i just det sammanhanget. Jag vet folk som bor i olika länder och inte fick igenom att få enskild vårdnad. Det mesta går att lösa digitalt idag med underskrifter osv, så är han en vettig förälder annars, kan man knappast få enskild vårdnad pga 10 timmars avstånd. 
    Går han däremot med på att ändra till enskild vårdnad för TS så kan de så klart göra så. 

    Umgänget däremot blir ju en helt annan sak. Barnen kan förstås inte bo varannan vecka. 
Svar på tråden Han drar långt ifrån oss