Mat/sömn rutiner 6-månaders bebis?
Hur såg era rutiner ut när era bebisar var 6 månader? Hade ni rutiner?
Mat då, hur mycket gav ni erättning?
Vi kom igång med smakprover fint och smakade på allt nyfiket! Hon åt en gång gröt riktigt ordentligt , bara en gång alltså ordernligt man såg verkligen hur hon ville ha mer och mer , detta var då havregrynsgröt med hallonsmak.
Men nu tex vanlig havregrynsgröt är vi tillbaka på "smakandet" igen , gäller allt annat också (kött , potatis, kyckling osv) hon äter sig bara mätt via flaska och då ersättning (välling har funkat några gånger också)
Jag känner mig lite vilse, ska hon kunna äta sig mätt på annat än ersättning nu eftersom hon är +6 månader ?
Sen det här med att sitta... hon kan inte ens sitta i matstolen än :( inte ens i sittern utan att hon efter ca 15 min ramlar åt sidan och blir ledsen lver de.. Kan de va något som är fel? Är med i en mamma grupp och alla andra som är i hennes ålder ocj till och med yngre kan sitta i matstol..