Nytt jobb efter sommaren. Säga upp mig eller semester över sommaren
Om inget oförutsett inträffar kommer jag skriva på papper för mitt nya jobb under veckan och efter det ska jag säga upp mig. Jag har uppsägningstid på 3 mån (= början av juli) men eftersom jag vill ha semester och den nya arbetsgivaren kommer ha svårt att sätta mig i arbete under sommaren kom vi överens om att jag ska börja v32 när alla börjar komma tillbaka.
Planen på mitt nuvarande jobb är att jag går på semester 1/7 och sen är tillbaka på jobbet runt månadsskiftet juli/augusti. Min första vecka tillbaka är planen att jag ska jobba själv med undantag för en sommarjobbare, sen börjar övriga gruppen komma tillbaka.
Min chef har möjlighet att inte bevilja mig semester men jag har även möjlighet att sluta i början av juli och sen leva på mina utbetalade sparade semesterdagar. Som jag ser det tjänar alla på att jag tar semester snarare än att sluta men hjälp mig med argument om min chef inte ser det på samma sätt!