Vad betyder egentligen femcel?
Min tonårsdotter skämtade med mig häromdagen och frågade om jag är en femcel och förklarade litegrann att det är kvinnor som hatar män och ungefär kvinnliga motsvarigheten till incel.
Jag vet inte riktigt om jag kan vara det eftersom jag har kille just nu (lever alltså inte i celibat även om man inte hinner ligga superofta när man har en 2-månaders bebis)..
Iallafall så tyckte min kille också att jag kanske är en femcel ändå eftersom det ibland verkar som att jag hatar män. Men anledningen till att det kan verka som det är ju inte som med incels att ingen vill ligga med mig utan mer tvärtom , jobbat bla som strippa förut och många (både på jobbet och utanför) har betett sig illa när de inte får ligga..
Är förresten inte vänster utan röstar höger och har ganska svårt för många ?feminister?. Och jag hatar verkligen inte alla män :)
Så vad säger ni, kan jag vara en femcel iallafall? Och vad betyder det egentligen? Tyckte hela grejen lät lite rolig .. Det kan ju inte vara så extremt många kvinnor som lever i ofrivilligt celibat utan för de flesta är det väl isåfall mer eller mindre frivilligt .. så betyder det mer ?kvinnor som hatar män? egentligen?