Inlägg från: Anonym (Love) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Love)

    Spara el

    Jag gissar att du betalar för värmen så då kan du spara en del genom att sänka ett par grader.

    Har du egen tvättmaskin och torktumlare så tvätta på ?billigare? tider på dygnet och torktumla inte utan häng upp kläderna istället.

    Ha inte saker på stand-by och släck lamporna i rum du inte använder.

  • Anonym (Love)
    Anonym (El korkad) skrev 2022-04-13 21:40:40 följande:
    Nej, betalar inte för värme. Har inget sätt att sänka temperaturen inne heller, utöver att öppna fönster. Inga element är på ens mitt i vintern, det behövs inte, det är ofta för varmt ändå. 

    Nope, ingen tvätt eller tork i lägenheten. Jag har en bänkdiskmasin som går typ varje dag.

    Hur stänger man ens av stand-by? Min tv till exempel har ju absolut inga knappar på sig. Jag vet att den står stand-by när den inte är på för den lilla röda lampan lyser. Ska jag dra ur kontakten?

    Släcka är jag lite dålig på, jag är lite mörkrädd. Jag ska bli bättre på det. Samtidigt som jag är ljuskänslig. Jag kanske ska köpa svagare lampor, det kanske hjälper elräkningen lite? 
    Är du säker? Hur är det möjligt att ha så dyra elräkningar då?

    Jag bor i en stor 4a med diskmaskin, tvättmaskin och torktumlare, kör disken 1 gång om dagen och tvätt/tumlare 3-4 ggr/v. Två datorer som spelas på flera h om dagen. Betalar ca 400 kr/månaden.

    Vad har du för elavtal, hur ser mätaren ut? Något måste ju vara fel om du får så dyra på bara hushållsel!
  • Anonym (Love)
    Anonym (El korkad) skrev 2022-04-13 21:54:13 följande:
    Elementen är aldrig på. Varmvatten ingår i hyran. Har ingen tvättmaskin. 
    Du skriver att du snittar på 300 kwh, jag snittar på 150-200 och då har jag alltså både tvättmaskin och torktumlare och tonårsbarn som spelar dataspel på varsin dator.

    Något i ditt hem drar el, eller så är det någon felkoppling så du även betalar grannens. Ta kontakt med din hyresvärd och kolla upp vad felet är. 
  • Anonym (Love)
    Anonym (Mini) skrev 2022-04-13 22:11:00 följande:
    Alltså urdragna ur väggkontakten? Eller hur menar du?  Du har väl element på under vintern? 

    Kolla hur gamla kyl /frys /spis /dammsugare du har? Gamla grejer drar mer. Använder du hårtork? Infravärme på balkongen? Tv, datorer som står på dygnet runt? Värmegolv i badrummet? Vattenkokare? Handukshängare med värme?

    För att stänga av stand-by på tv/dator så kan du köpa en sån där elsladd /förlängningssladd med en röd knapp så stänger du av allt. Byt till lågenergilampor. Öppna inte frysen. Stäng fönstret. Ät kalla rätter ibland.

    Det är svårt, man får försöka snåla lite här och där hela tiden.
    Ts skriver ju att värmen ingår i hyran och då spelar det ju ingen roll om värmen är på eller ej för hens räkningar.
  • Anonym (Love)
    Gameofthrones skrev 2022-04-13 22:54:33 följande:

    Själva ugnen tar inte mkt energi på det sättet. Beroende på modell etc. 

    Duschar du länge med varmt vatten. Du vet när man reglerar från kallt till varmt det påverkar el. Det är värme. Samba sak med radiatorerna går på vatten med el. Kanske sänka värmen i lgh? Duscha snabbare än vanligt.

    .jsg duschar supersnabbt, använder inte torktumlare längre eller torkskåp. Laga mat gör jag varje dag. 


    Fast ts skriver ju att värme och vatten ingår i hyran. Då betalar man inte för uppvärmning av varken lägenhet eller vattnet.
  • Anonym (Love)

    Alltså ts har extrem förbrukning med tanke på att hen ensam gör åt MER än min familj som har massa datorer, diskmaskin, tvättmaskin, torktumlare och vi har ju även stor kyl och frys och lagar mat och använder ugnen.

    Istället för att försöka dra ner på den lilla hushållsel som används (ts betalar INTE för värme och vatten) så borde ts ta reda på vad som är FEL.

    Kanske är det felkopplat så ts betalar för en grannes el också? Eller mätarställningen som inte fungerar. Hade jag varit ts hade jag kontaktat både hyresvärd och elbolag för en felsökning.

  • Anonym (Love)
    sextiotalist skrev 2022-04-14 11:24:48 följande:
    Det är inte alls omöjligt, nu framgår det inte vad ts bor, men vi har dryga 1000 kronor i månaden, tvätt, torktumlare, diskmaskin etc. Men vi bor i Skåne och har säkert minst dubbla elräkningar än de som bor i norra Sverige. Både nätavgifterna och kw-priset är mycket dyrare i södra Sverige än i norra. 
    Det jag tänker är att ts skriver att hen gör åt 300 kwh på 1 månad och då i stort sett bara använder ugnen och en bänkdiskmaskin.

    jag gör åt 159-200 kwh i månaden och använder ugn, diskmaskin, tvättmaskin, torktumlare och 2 datorer.

    Jag tänker alltså användning, visst kan ts ha mycket dyrare el än jag (jag har fast pris och betalar ca 400 kr i genomsnitt)

    MEN användningen känns alltså inte som det stämmer om man tittar på kwh som Ts gör av med när det inte finns något direkt som drar så mycket.
Svar på tråden Spara el